„Мерките са смели, решителни и радикални, но добре премислени. Неминуемо ще доведат до резултат по отношение на овладяване на ситуацията с коронавируса в България. Те ще създадат и доста трудности заради преминаване на болниците в карантинна ситуация, което ще затрудни тяхната работа“. Това каза пред БНР доц. Георги Попов, началник на катедрата по инфекциозни болести във ВМА. Той е и член на Кризисния щаб.
По думите му страната ни има резерви от защитни облекла, ръкавици и маски. Очаква се и доставката от Турция.
Доц. Попов подчерта, че не всички болни ще се лекуват в инфекциозни отделения:
„Подготвени са близкопрофилни, най-вече белодробни болници. В София се работи за разкриване на Фтизиатрията като резерва. Инфекциозна болница се готви с нови легла. По този въпрос се мисли активно и имаме готовност за посрещане на хиляди болни“.
В работен вариант е идея за болница в София, която да бъде договорена да работи само със заболели от коронавируса.
В предаването „12+3“ доц. Георги Попов допълни:
„По границите има достатъчно медицински персонал, който осигурява термометрирането и първичните прегледи… Проблемът не е толкова по границите, а в страната. Знаем, че 80% от болните са безсимптомни носители на вируса, именно те ще заразят една част от хората… И в трите лаборатории се работи много интензивно, дори при нечовешки режим, но хората работят усилено и не поставят въпроса за извънредна работа. Готвят се и резерви за тези хора“.
Доц. Попов подчерта, че е оптимист по повод ситуацията:
„Моделът на това заболяване следва модела на разпространяване на грипната инфекция - взривно начало, едно насищане на заболелите, след това ще има обратно спадане на броя на заболелите, докато се изчерпа най-вероятно в топлите месеци на годината“.
Той допълни, че засега препоръката е грипната ваканция в страната да се увеличи.
Интервюто с доц. Георги Попов можете да чуете в звуковия файл.