Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български разкази за живота в Ломбардия и Франция

| обновено на 12.03.20 в 10:57
Снимка: БГНЕС

“За нас,  както и за всички останали, е все още трудно да осъзнаем какво точно се случва“, каза Ана Сотирова, наша сънародничка, която живее в Меда, провинция Монца и Брианца, област Ломбардия. Та разказа пред БНР как протича в момента живота в областта.  

“Решенията, които правителството взима, и мерките на базата на това, което се случва ежедневно, се променя и на нас наистина ни е трудно, предполагам и на всички останали, да осъзнаем какво точно се случва“, каза още тя и допълни:

“Какво бих направила, ако изляза? Със сигурност само да пазарувам и абсолютно неотложното. За мое щастие аз мога да си остана в къщи. В случая не съм принудена да ходя на работя, но това не е възможно за абсолютно всички“, каза още тя.

Сотирова разказа за мерките

“Това са мерки, приети още когато цяла Ломбардия и след това цяла Италия стана червена зона. До вчера беше разрешено да се ходи на работа, ако човек може да демонстрира, че все пак е длъжен да отиде на работа, какви са смените, на които работи и най-вече излизайки-влизайки от една в друга област трябваше абсолютно доказателство, че е необходимо да се отиде на работа и една декларация, която доказваше пък, респективно, връщането на домашния адрес“, посочи още Сотирова. 

Как получават информация, освен чрез медиите

“Обикновено това се случва през медиите и трябва да кажа, че са доста редовни всички емисии, които правят абсолютно всички телевизии. Имаше един момент, в който се  получи едно изтичане на информация - медиите знаеха нещата, още преди правителството да ги е одобрило, което допринесе за доста голяма паника“, разказа още тя.


Животът във Франция

Движим се с около 2-3 седмици пред София и България, тук ситуацията е т.н. "фаза 2", т.е. епидемията се разраства чрез контакти вътре в страната“, разказа сънародникът ни Стефан Манов.

“Вчера данните бяха за 2400 диагностицирани и 48 починали. След първоначалните етапи, които всички следихме – спомняте си евакуацията със самолети от Китай на френски граждани, включително и на български с един френски самолет, когато брояхме всеки отделен случай, всеки казус в един курорт в Алпите, изолиран един китайски турист. Тези първоначални дни, които днес виждаме в България през медиите, отминаха. Тук вече хората са на фаза: "Какво правим, за да ограничим последиците от разрастващата се епидемия". Следващата фаза - 3, се очаква до няколко дни да бъде обявена, коментира той в интервю за предаването “Преди всички“.

“Мисля, че гражданите го правят с разбиране и спокойствие, критичност се долавя единствено относно това, че Франция, както и други държави, реално не разполага със запаси от маски и практически хората не могат да ползват маски дори да имат това желание“, посочи още той.

“Правителството излезе с декрет, с който замрази цените на геловете за ръце, които са на алкохолна основа. Идеята е да се избегне спекулата. Въпреки това гелове няма много в аптеките“, разказа Манов.

“Големият проблем на Франция, в първите дни поне, беше забраната за събирания, първоначално над 5 000 души на закрито, от няколко дни - над хиляда, а от тази сутрин - над 50 в Корсика. Все още Франция, доколкото е много голяма държава, е във фаза “2“ на няколко силни огнища, едно от които се разраства в Корсика. Мерките не са еднакви в цялата страна“, коментира още Стефан Манов.

Интервютата с Ана Сотирова и Стефан Манов можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна