Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

„Излекуваха баба на 72 години от коронавирус“, пише „Телеграф“. Тя има и съпътстващи заболявания. Жената е от Пещера.

В интервю за „Труд“ националният консултант по кардиология проф. Иво Петров заявява, че е време да създадем, цитирам, „защитен вал“ чрез масови тестове. Вестникът пише и за това дали кръвната група е свързана с коронавируса и заразяването.

От Камарата на строителите предупреждават „Агенцията за обществени поръчки мълчи, спрем ли - няма да има пари и за заплатите ви, дами и господа!“.

Строителният бранш очаква решение по два неясни текста в закона за извънредното положение, блокирали бизнес за милиони. Насрочената по проблема среща се отлага със седмица, пише „24 часа“. Въпреки кризата, чиновници бавят плащането на 307 милиона лева за извършена работа, пише допълва „24 часа“.

Георги Ангелов от Института за пазарна икономика одобрява така предложените параметри за актуализация на бюджета, но подчертава, че се задава трета вълна на икономическо цунами.

Освен този анализ, вестникът предлага интервю с председателя на парламентарната икономическа комисия Петър Кънев от БСП, който предлага вече да се мисли накъде след кризата.

„Коронакризата обхвана 69 предприятия“, пише „Дума“. Производството на авточасти е сред най-засегнатите сектори. Данните са на КНСБ към 27 март. „Земя“ също пише за кризата на първа страница. Над 37 хиляди души вече са без работа. Все пак 78 на сто от засегнатите фирми предпочитат да пуснат работниците си в платен отпуск, а не да ги освобождават.

„Под въпрос са 30 на сто от заплатите на чиновниците“, пише „Труд“, като цитира министъра на финансите Владислав Горанов. Правителството ще преценява какви да са премиите.

Съдиите във Висшия съдебен съвет решиха, че можем да обжалваме веднага пред административните съдилища, ако сме глобени за разходка в парка в условията на карантината, пише „Монитор“. Обжалването обаче може да е само срещу административния орган, който го е разпоредил, а не срещу сумата или срещу констатираното нарушение.  След края на извънредното положение ще може да се обжалват и заповедите на министъра на здравеопазването за налаганите мерки.

Прокуратурата разпореди на Агенцията по безопасност на храните да затегне контрола при храните, съобщава „Телеграф“. Изисква се да се увеличат рестрикциите за магазини и заведения за хранене, ако не спазват хигиената. Трябва да се следи за спазване на необходимата дистанция между хората от метър и половина.

„Прокуратурата нареди на екоминистъра да провери лично ТЕЦ Бобов дол, пише „Монитор“. Емил Димитров трябва да представи доклад в 15-дневен срок. Вестникът информира и за поредната авария, оставила без вода Перник, този път заради все още неподменената остаряла ВиК инфраструктура.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна