След обявяването на противоепидемичните мерки бързо е бил установен контакт със студентите през различни платформи. Забелязва се голям интерес на студентите към дистанционните часове, отчита се увеличено присъствие, разказа Русев пред БНР.
В университета обаче се преподават и техничмески умения, които не могат да се придобият онлайн, а само на място и ощетени от сегашната ситуация са практическите занимания със студентите.
Три пъти на ден се извършва дезинфекция на общежитията и всички общи части в тях, допълни Живко Русев.
Работи една каса за плащане на наемите. Призивът е студентите да не пътуват за плащане на наема, защото той ще може да се плати и след приключването на извънредните мерки.
Със сигурност анулиран семестър няма да има, подчерта Живко Русев.
„От тая карантина съм изгубил всякакъв контакт с хора и трябва да се науча пак да тренирам комуникация”, казва пред репортер на "Хоризонт" един от останалите в София студенти.
„Гледаме много сериали”, „Като е хубаво времето седим на терасата и пием кафе”- така изглежда част от ежедневието на младите хора по време на изолация.
„Имаме котлон, имаме скаричка. Не е толкова страшно, няма нужда от никаква допълнителна паника”, споделя студент.
„Справяме се. Купуваме си, готвим си. Сега можем да експериментираме всичко, което сме искали”, допълва го друг от младежите.
„Скука, като няма хора” - така описва ситуацията охранител на общежитие на Медицинския университет. Студентите масово са се прибрали по родните места. В блока са останали единици, които работят. На входовете са разлепени предписания с противоепидемични мерки.
Тук-там работят места за бърза закуска или пица на парче, както и автомивка на възлово място. Пазарите търпят загуби от липсата на клиенти. Продавачка на сергия определя вида на опразнения Студентски град сега като "зловещ".
Студентските столове отдавна са заключени, а отворените обществени перални се броят на пръсти. „Ние не сме спирали работа. За конкуренцията – мисля, че някои пералнички затвориха, реално погледнато доста намаля работата, с намалено работно време сме”, разказва Надя Цветанова, която работи в една от пералните.
Още за картината в Студентски град - в звуковите файлове.
Снимки в текста: Виолета Ашикова, Спас Крайнин