Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение за диабетици безплатно по време на кризата

Снимка: БГНЕС

Ползата от електронното здравеопазване в условията на пандемия е голяма. 

Много пациенти не желаят да ходят на прегледи, защото се страхуват от заразяване с коронавирус. Възможността да се получава онлайн консултация и наличието на приложения помага и на лекари, и на пациенти.

"Тези приложения позволяват пациентът предварително да записва, ако трябва и няколко дена симптомите си и да ги сподели с лекар по много прост начин - от мобилно приложение праща линк на лекаря, лекарят само отваря линка, има достъп за примерно 24 часа да погледне - дали ще бъдат симптоми, измерване на витални параметри като температура, кръвно налягане, ниво на кислород в кръвта, ако пациентът разполага с такова устройство", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Алексиев, изпълнителен директор на IT компания.

В разработеното приложение от компанията на Цветан Алексиев е вграден изкуствен интелект. Има важна информация за диабетици.

"Ако потребителят е разрешил да му се следва локацията, ние разбираме точно какво започва да прави потребителят в момента. Например, ако диабетикът отиде на летище, приложението му праща напомняне - може би престои да се качите в самолета, бъдете сигурни, че сте взели всички необходими за болестта ви атрибути в ръчния си багаж, т.е. инсулин и така нататък. Ако влиза в ресторант - други съвети", допълни Цветан Алексиев.

Ако диабетикът отива да тренира, изкуственият интелект засича тренировка във фитнес и той получава отново съвети. 

"В момента, в условията на пандемия, сме пуснали абсолютно всичко безплатно за диабетиците", подчерта специалистът.

Фирмата на Цветан Алексиев се опитва да направи здравния картон на бъдещето.

"Една платформа, в която хората могат да събират, да записват всякакви проблеми, симптоми, витални параметри, можете да запишете изследванията си от лабораторията, може да съхранявате всякакви документи като предписани ви рецепти, като резултати от епикризи, диагнози", изтъкна експертът.

"Има много какво да се направи в България, защото трябва да се направи електронната рецепта, трябва да се направи електронното направление", коментира Алексиев. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна