Не бива да се очаква сериозен спад в цените на бензина и да се правят паралели с 20-30 години назад във времето. Това мнение изрази пред "Хоризонт" Руслан Стефанов от икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията.
Той коментира тенденциите на падане на цените и глобално свиване на потреблението заради коронавируса.
Не можем да очакваме, че когато петролът достигне до нива от началото на 90-те години, то и цените на бензиностанциите ще се върнат към тези нива, каза той в предаването „Преди всички” и прогнозира, че не предстои успокояване на цените в краткосрочен план.
Най-големите печеливши от сегашната ситуация са страните от Азия, при които възстановяването на икономиката тръгва най-рано и имат възможност да ползват евтин ресурс. Страните от Африка и Южна Америка ще бъдат по-затруднени, посочи Стефанов.
"За Европа това е глътка въздух, макар в много неподходящ момент. Като нетен вносител на енергия България също ще има изгода от това намаление на цените. Икономиката не може да се възползва от това в момента, тъй като на практика не работи и няма търсене поради пандемията с коронавируса", отбеляза експертът.
С "перфектната буря" на Covid-19 и спада в търсенето на петрол има много малка вероятност да се успокоят пазарите, поне докато трае изключително голямата несигурност, заяви Руслан Стефанов.Цялото интервю чуйте в звуковия файл.