Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земетресение с магнитуд 4,5 беше усетено в цяла България

| обновено на 01.05.20 в 16:19
Последици от труса в Пловдив. Няма пострадали граждани и значителни материални щети след земетресението с епицентър на 18 км от града в посока град Раковски.
Снимка: БГНЕС

Трус с магнитуд 4,5 по Рихтер е усетен минута след 14.00 часа на територията на цялата страна, съобщиха за БНР от Националния институт по геофизика.

Няма пострадали граждани и разрушени постройки след земетресението с епицентър на 18 км от града в посока град Раковски на дълбочина 3 км, което е усетено почти в цялата страна. Сеизмолозите съобщиха за вторични трусове.

Усетено е преди всичко на територията на Пловдив и съседните области – Стара Загора, Кърджали, Хасково, Пазарджик. Получени са четири сигнала от Пловдив, единият е за паднали керемиди от покрив на изоставена къща. Няма информация за загинали или пострадали хора, както и за паднали постройки“, каза за „Хоризонт“ директорът на главна дирекция "Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов.

„Кметовете, заедно със своите екипи, нашите колеги се отзовават на всеки един сигнал. Ако има такива, ще отидат да проверят на място, съответно ще бъдат описани щетите“, добави той.

Комисар Николов призова да се запази спокойствие.

„Паниката е най-лошият съветник в такива ситуации. Няма място за притеснение. Обикновено вторичните трусове са по-слаби. Около 1500 човека са на разположение и готови да се отзоват на повиквания“, каза той.

В Пловдив на дежурните телефони в общината са постъпили няколко сигнала за нанесени щети -  една необитаема къща в Стария град, която при труса се е наклонила на една страна и за три паднали комина.

В град Раковски, който е в близост до епицентъра на земетресението, обстановката е спокойна , каза кметът Павел Гуджеров.

„Към момента няма регистриран някакъв проблем. Чул съм се с дежурния в общината – няма обаждания. В полицията също няма обаждания. Чух се с кмета на Стряма, предвид че се предполага, че е близо до епицентъра, цитирам: Може някоя чаша да е паднала, но проблем няма“, каза той.

По думите му „по-скоро няма паника, всичко е нормално“.

„Не беше чак толкова страшно. Не е кой знае какъв проблем“, добави кметът Гуджеров.

Малко след труса заместник-директорът на Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН доц. Петя Трифонова каза в предаването „Хоризонт за вас“:

Умерено силно е земетресението. Сериозен магнитуд. Плитко е земетресението, което означава, че усещането е по-осезаемо... Може да очакваме още събития, които да се усетят от хората. Възможно е част от вторичните трусове да бъдат усетени... Районът е сеизмичен“.

Карта, показваща интензитета за усещане на труса според Европейския средиземноморски сеизмологичен център.

Карта, показваща епицентъра на земетресението според Национален институт по геофизика, геодезия и география на БАН.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна