Българската православна църква отбелязва паметта на големия светец и чудотворец Свети великомъченик Георги Победоносец. Заради своята храброст и мъжество светецът-воин е избран от българската армия за неин патрон, а от векове наред народът го почита като покровител на овчарите.
Mладият военачалник Георги бил удостоен с високи отличия във войската, а заради своята храброст се превърнал в любимец на император Диоклециан. Владетелят обаче ненавиждал християните, които по негова заповед били подлагани на тежки изпитания. Свети Георги пренебрегнал земните блага и почести заради своята силна и непоколебима вяра и се опълчил срещу императора. Бил затворен и подложен на мъчения, но с Божията сила всяка нощ раните му заздравявали. Обезглавен е на 23 април 306 година, но в църковния календар датата е преместена на 6-ти май за да не съвпада с Великия пост.
Легенда пък разказва как младият воин бил чудовището, което всяка нощ излизало от езеро край град Бейрут и изяждало по едно дете. Затова в иконографията Свети Георги се изобразява възседнал бял кон и с дълго копие в ръката, забито в устата на страшен змей.
6-и май е и празник на град Поморие. В поморийския манастир "Свети Георги Победоносец" обаче очакват по-малко посетители. Поклонението пред чудотворната икона на светеца ще става при специален ред. Манастирският храм и пространството около него са дезинфекцирани. Празничната света литургия беше излъчена онлайн през сайта на Общината.
На Гергьовден град Луковит също отбелязва своя празник, но от Общината не организираха общоградско честване заради епидемиологичните мерки във връзка с разпространението на коронавируса.
Своя храмов празник отбелязва и църквата "Св. Вмчк Георги Победоносец" в града. Енорийските свещеници от Луковитската духовна околия отслужиха света литургия и произнесоха проповед, посветена на Св. Вмчк. Георги Победоносец - патрон на храма и небесен покровител на град Луковит.
Гергьовден е единственият ден на християнски светия, който е официален празник и почивен ден. Ден за църковна прослава на великомъченика, ден храбростта и армията, на избуялата зеленина и настъпилата пролет, на новото земеделско начало, на стадата и техните стопани, на лечебната роса, на лековитите първи билки. Репортаж за празничните акценти на 6-и май можете да чуете в звуковия файл.