Труден сезон очакват на къмпингите по южното Черноморие. Набелязват се мерки за безопасност, въпреки че указания и правила за работата им на този етап няма. Туристическият сезон в къмпингите започва на 1-ви юли, но базите вече се подготвят да посрещнат гости.
Красив залив, широка и дълга плажна ивица и гъста гора с безценна сянка привлича туристите на къмпинг "Каваците" на юг от Бургас. Къмпингът разполага със 100 места за каравани и палатки, мотел до морето и 60 бунгала. Между караваните и палатките има жив плет.
"Очакваме много труден сезон. Това, което правим - увеличаваме разстоянието между т. нар. сепарета, обособените места за каравани, на минимум 7 метра, за да могат да бъдат спазени абсолютно всички изисквания. Макар че все още и ние не сме наясно с изискванията за отваряне", обясни Зорница Илиева, мениджър на фирмата, която стопанисва къмпинг "Каваците".
Вече са направени резервации за почивка от 1 юли.
"Ще обърнем още по-голямо внимание на чистотата. Категорично няма да се допуска масово влизане. Ще има определен човек от персонала, който да следи. Влизането ще става само с чип", допълни Илиева.
Вероятно ще бъдат намалени цените за нощувки за мотела и бунгалата в къмпинг "Каваците". 2 500 лева е наемът на караваните за сезона. В цената са включени осигуряването на топла вода, електрозахранване, охрана и почистване. Срещу тази сума всяка каравана може да бъде оставена на къмпинга до следващото лято.
"Къмпингът притежава 30 бунгала и съответно има терен за палатки и каравани. Ще се водим от критериите, които важат за хотелите, да се вземат всички предпазни мерки, брошурки, съответно дезинфектанти на видни места, дезинфекция по бунгалата", подчерта Галина Неделчева.
Късният старт на летния туристически сезон, който се очаква да е в началото на юли, не буди голяма тревога сред заетите в бранша по най-северното ни Черноморие, тъй като тук традиционно той започва около началото на юли и продължава до началото на септември. Истинският проблем за Община Шабла отново ще е масовото нерегламентирано къмпингуване, за което за поредна година не беше изготвена нормативна база.
"Притеснения отново, за поредна година, имаме с къмпингуването, свободното къмпингуване, извън местата за настаняване. Новото за това лято - единствено, че не се допускат пътни превозни средства върху границите на морските плажове", отбеляза Мариян Жечев, кмет на община Шабла.
И тъй като до този момент нито Регионалната инспекция по околната среда и водите, нито Министерството на туризма, нито който и да било друг са поставили така необходимата указателна табела, забраняваща разполагането върху дюните на моторни превозни средства, тази година с ангажимента се е заела общината в Шабла, съвместно с Областната дирекция на МВР.
Половината от българите ще променят плановете си за почивка през това лято, но въпреки това само 5% ще се откажат да почиват на къмпинг. 61% от анкетираните заявяват, че почивката на къмпинг е по-безопасна в условията на разпространение на коронавирус.
"За радост къмпинг собствениците вече са стартирали повечето къмпинги. Тук можем да делим къмпингите на такива, които са насочени да предлагат повече сезонни места - такива са къмпингите по морето. Вече във вътрешността на страната къмпингите предлагат краткосрочен и сезонен престой, някои от тях са ориентирани повече към чуждестранни групи, други са ориентирани повече към българи. В България ще страдат къмпингите, които работят предимно с чужденци и чийто трафик е над 90% от чужденци", коментира Цветомира Цоцова от Българският къмпинг и караванинг портал Camping.bg.
Репортажите и интервюто можете да чуете в звуковите файлове.