Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

52 детски градини, 16 ясли и над 20 млечни кухни ще заработят

Детски градини и ясли в Пловдив отварят от 26 май

| обновено на 19.05.20 в 16:51

Общинските детски градини и ясли, както и млечните кухни, от 26 май ще подновят работа при засилен медицински контрол, съгласно указанията на Министерството на здравеопазването и на Министерството на образованието. Това предвижда заповед на кмета на Пловдив Здравко Димитров. 

Няма да се изисква медицинска бележка, на входа ще се мери температурата и всяко дете ще бъде проверено за симптоми. Родителите ще попълват декларация за информирано съгласие и за споделена отговорност относно мерките в детските градини/ясли. Също така те трябва да уведомяват персонала за здравословното състояние на детето и ако те самите имат симптоми.

В първата седмица от работата след 26 май в работата ще се включат и медицинските лица от училищата, за да подпомогнат колегите си от предучилищна възраст. За педагогическия и непедагогически персонал ще бъдат осигурени лични предпазни средства.

„От миналата седмица активно се подготвя отварянето на детските градини и ясли. Учителите в детските градини вече провеждат анкети с родителите за желанието им да пуснат децата си. Изпратени са първите указания към директорите и в рамките на утрешния ден се очаква подробни инструкции от МОН за организирането на работата през деня и протокол за реакция при съмнения за симптоми.“ Това коментира зам.-кметът по образованието Стефан Стоянов. Той допълни, че през тази седмица ще се направи допълнителен оглед на сградите и дворовете дали са дезинфекцирани и пръскани срещу кърлежи.

Районните администрации активно се включват в подготовката на възстановяването на учебния процес в яслите и градините. Според указанията се препоръчва на всички родители, които могат да гледат децата си вкъщи, да го направят, защото опасността от заразата все още не е отминала. 

Припомняме, че в анкета на Община Пловдив над 80% от родителите на деца от предучилищна възраст са готови да пуснат децата си на детска градина. Над 60% от семействата от участвалите споделиха, че отварянето на детските градини е пряко свързано със завръщането им на работа.

Директорът на ДГ "Майчина грижа" в Пловдив Маня Върбанова каза: "Имаме девет групи и сме разположени на два административни адреса. При нас над 50% от родителите имат готовност да пуснат децата на градина. Персоналът не е на 100% готов да започне, има учители, които не желаят да работят в тази среда. Моето притеснение е, че децата ще се приемат без бележки от лекар, ние ще мерим температурата на входа. Изискването е да отчитаме темепературата с живачни термометри, това допълнително ни усложнява работата.

Дали децата ще приемат учителя си с маска и с шлем? 

Но пък родителите са притеснени за отпуските и за начин да осигурят отглеждане на детето, те са финансови застрашени, ако не могат да работят. Най-голяма готовност ще имаме да отворим на 26 май."

Майка на дете в Пловдив: "Честно да кажа, с голяма сигурност ще пусна детето си на детска градина, защото то има нужда от средата там. Ние родителите работим, повечето от нас са с работно време, което не ни дава възможност да се грижим за тях. По-добре те да са на градина, за да могат да се социализират, да се учат на дисциплина, и така  да пораснат. Вече имахме разговори с нашата детска градина, много от майките казват със сигурност, ча ще пуснат децата си, ако имат такава възможност."

Репортаж по темата на Живка Танчева и интервю на заместник-кмета в Пловдив Стефан Стоянов. Той посочи, че децата са над 12 000, а персоналът е 2000 души. Стоянов каза : "В готовност са кметствата по райони да осигурят дистанционни термометри, както и защитни средства и дезинфектанти. Ще опитаме една нова форма, спането да е по желание на детето, ще има осигурена дистанция."

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени