Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов и Вучич: Продължаваме с АМ „Европа“ и „Балкански поток“

2
Борисов и Вучич инспектират по въздух проекти от значение за региона
Снимка: Правителствена пресслужба

Ще продължи ускорената реализация на автомагистрала "Европа" и на "Балкански поток" независимо от трудностите, предизвикани от пандемията Covid-19.

Това декларираха при кратката си среща на летище "София" премиерът Бойко Борисов и президентът на Сърбия Александър Вучич. 

Двамата инспектираха по въздух двата проекта, които са от важно значение не само за двете страни, но и за региона.

По думите на Борисов 17-километровата отсечка от автомагистралата между Драгоман и Сливница ще бъде готова до края на годината:

"Това е магистралата за Сърбия, за Белград. Дясната страна е готова - в посока Сърбия, сега асфалтираме лявата, можете да видите... Като тръгнеш от Белград, в Бургас вечеряш! И както обичат да ходят (българите) в Белград на кръчма, и на театър обичат да ходят". 

Вучич посочи, че по автомагистралата от Белград до София Европа ще се стига за три часа. Освен това сръбският президент благодари за подкрепата за страната му по пътя към Европейския съюз. 

„С лупа или с микроскоп да тръгнете по Сърбия и да търсите човек, който да каже нещо лошо за България, няма да го намерите“, каза още той.

За "Балкански поток" Борисов отбеляза пред Вучич, че за цялостната реализация на проекта от българо-турската до българо-сръбската граница ще бъдат изградени и две компресорни станции, за да се повиши налягането по трасето. 

Газопроводът ще отвежда руския природен газ до Сърбия, от там до Унгария и Австрия. На сръбска територия са положени над 400 км от газопровода. 20 млрд. куб. м. е капацитетът на "Балкански поток" на вход от Турция. На изход към Сърбия ще е близо 13 млрд. куб. м.

Строящите се две компресорни станции по трасето на наша територия с най-съвременно американско оборудване ще дават възможност газът да се движи във всички посоки - както руският, така и този от газовата връзка с Гърция от терминала в Александруполис. 

Първи юни е избрана неслучайно като дата като за посещението, отбеляза от своя страна премиерът Борисов пред медиите и допълни, че така се отбелязва свободното движение без карантина. 

„Целият този пръстен Александруполис-Турция-„Балкански поток“-Сърбия дава възможност за пълна диверсификация и на България, и на Сърбия. Може да се докарва и руски, и американски втечнен, и катарски, и саудитски, и израелски, въобще, който какъвто газ...азерски. Веднага може да напълним тръбите, щом станат готови“, посочи още Борисов.

От 474-километровото трасе на "Балкански поток" у нас - 270 км е с положени тръби, а 150 км са заварените.

Борисов заяви, че не вижда основания за тревога от страна на Държавния департамент на САЩ за това, че България изгражда газопровода „Балкански поток“, по който ще тече руски природен газ.

„Неслучайно България проведе преговори с „Газпром“ и с 42% свалихме цената на руския газ, истинска конкурентна цена. И втечненият газ и за нашите приятели от Сърбия, прозрачно, чисто, пред очите на Европейската комисия и на всички нас. Затова вложихме половин милиард лева в интерконектора с Гърция“, коментира премиерът в отговор на въпрос дали преносът на руски газ е опасен за страната ни, каквито твърдения има от американска страна.

След инспекцията двамата лидери посетиха Велико Търново, където поднесоха цветя пред саркофага на св. Сава Сръбски и пред гроба на цар Калоян в църквата "Свети Четиридесет мъченици".

Снимка: Здравка Маслянкова

Сръбският президент Александър Вучич прие като лична кауза популяризирането на Иван Асеновата църква „Св. 40 мъченици“ във Велико Търново, където от XIII век е саркофагът на най-тачения сръбски светец Сава:

„Лично ще призова голям брой сърби да посетят това величествено място. Сигурен съм, че все повече сърби ще идват във Велико Търново, повече, от колкото сте виждали до днес“.

Сръбските туристи ще се увеличат и с магистрала „Хемус“, която ще минава покрай Велико Търново, посочи премиерът Бойко Борисов:

„От 10 юни започваме и в двете посоки да работим. АМ „Европа“ я видяхме сутринта как бързо се развива. Като тръгнат от Белград за Варна на море, със сигурност ще спрат и в Търново да се поклонят на свети Сава и обратно“. 

На работен обяд във Велико Търново Борисов отбеляза мобилизацията на страната ни в борбата срещу коронавируса, както и значението на солидарността и взаимопомощта между държавите в условията на пандемия. Министър-председателят акцентира върху бързата реорганизация в българското производство, така че то да започне изработката на защитни средства за борещите се на първа линия срещу заразата.

Обезпечавайки българските нужди за кратко време, страната ни имаше възможност да окаже подкрепа и на други държави, включително Сърбия. В потвърждение на приятелските  отношения и в дух на взаимопомощ в началото на месец май България направи дарение от 132 защитни комплекта за медицинския персонал на първа линия в здравните домове на Босилеград и Цариброд, в болниците в Пирот и Сурдулица, в медицинския център в Звонци. Подготвя се и ново дарение.

Министър-председателят изтъкна значението на туристическия сезон и обмена на туристи със Сърбия. Премиерът отбеляза, че страната ни ще стартира летния сезон при спазване на здравните изисквания и посочи, че от днес се премахва задължителната 14-дневна карантина за пътници от повечето страни от Европейския съюз, както и за други държави, включително Сърбия.

„Гостите от Сърбия са добре дошли да посетят нашето море и планини“, заяви Борисов.

Борисов и Вучич на летището в София.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна