Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ню Йорк: Полицейският час - уравновесяване или катализатор на бунтовете

Ню Йорк - 3 юни 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

При сблъсък в Бруклин, Ню Йорк един полицай е намушкан с нож във врата, а други двама са простреляни в ръцете. Полицията е простреляла мъжа, нападнал служителите на реда, съобщава БТА.

Сблъсъкът е станал малко преди полунощ. Нападателят доближил първия полицай, извадил нож и го пробол от ляво във врата. Другите двама полицаи, които били на две преки от мястото на инцидента, чули изстрели и се притекли на помощ. При пристигането си те видели, че заподозреният държи оръжието на колегата им. При борбата с нападателя двамата полицаи били простреляни в ръцете, а те самите го простреляли няколко пъти. Това съобщава нюйоркската полиция, цитирана от Асошиейтед прес.

Служителите на реда са приети в болница, като раните им не са животозастрашаващи и се очаква те да се възстановят. Нападателят е с няколко рани от огнестрелно оръжие и е в критично състояние.

В Ню Йорк е въведен полицейски час от 20 ч. местно време заради размириците, предизвикани от смъртта на чернокожия Джордж Флойд при полицейски арест в Минеаполис, щата Минесота.

Не е ясно дали нападението срещу полицаите е свързано с протестите, но началникът на полицията Дърмът Шей заяви, че полицаите са патрулирали за възпиране на мародерства, отбелязва АП.

Ню Йорк - 4 юли 2020 г.

Полицейският час - спорно средство срещу американските бунтове

Едноседмичен полицейски част в Ню Йорк, точно строго определен полицейски час във Вашингтон, Чикаго и Лос Анджелис - демонстрации, понякога с насилие и грабежи, които разтърсват САЩ, принудиха властите да прибягнат до този спорен инструмент, за да поддържат реда, с риск да разпалят допълнително гнева на демонстрантите, пише в репортаж от американския метрополис, известен като Голямата ябълка, Катрин Триомф от АФП.

Ню Йорк -"градът, който никога не спи" не е преживявал подобна мярка от Втората световна война: през август 1943 г. историческият "черен“ квартал Харлем е поставен за три дни под много строг полицейски час след провокирани бунтове, тогава също заради полицейско насилие - срещу чернокожия войник Робърт Банди.

Той бил ранен с куршум от бял полицай, след като се намесил при ареста на чернокожа жена, според тогавашните вестници. Разнесъл се фалшив слух, че войникът е мъртъв (той се възстановил впоследствие от раните си). При избухналото насилие и грабежи загиват поне 5 души, а 500 са ранени.


"Начин за уравновесяване"

Подобно на други кметът на Ню Йорк Бил де Блазио, който наложи изключително продължителен полицейски час - до неделя включително, увери, че не иска да попречи на демонстрациите, защитавани от първата поправка на американската конституция за свободата на изразяване. И че иска единствено да спре насилието и грабежите, които ескалират след залез слънце.

Той дори насърчи хората да демонстрират, но денем, като обясни, че първоначално е отхвърлил идеята за въвеждане на полицейски час, но я е приел след две нощи на увеличаващи се грабежи.

Полицейският час е "начин за уравновесяване", казва Денис Кени, който е преподавател по наказателно право в градския университет в Ню Йорк.

"Идеята не беше се нарушава правото на хората да протестират", а полицията да може да установи причинителите на проблеми преди да плячкосват или да "вършат неща, срещу които всички ние възразяваме", казва той.

Мярката на въвеждането на полицейски час е "ефикасно средство да се избегне превръщането на демонстрация в бунт и за предотвратяване на плячкосване от групи или отделни лица", при условие обаче, че той не трае дълго - в противен случай хората ще го възприемат като "нарушение на правата им" и "полицейският час сам по себе си ще се превърне в нещо, срещу което трябва да се противопоставим", подчертава Денис Кени.

Изострено неравенство

За Джазмън Бейли, социолог от университета в Мериленд, който изучава психологията на расизма, "аргументите в полза на полицейски час не са убедителни".

Според него мярката не решава "нито един от проблемите", осъждани от демонстрантите. Напротив, тя изостря полицейското насилие и расовото неравенство в сърцевината на демонстрациите, давайки на органите на реда разширени правомощия, които полицаите "могат да прилагат избирателно" и да арестуват "повече чернокожи нарушители, отколкото бели", казва Бейли.

Според него полицейският час фокусира вниманието върху плячкосването, но в ущърб на основния проблем, за чието изкореняване демонстрантите настояват – расизма.


Справедлив ли е полицейският час или не, експерти и власти са единодушни за едно: колкото по-дълъг е той, толкова е по-контрапродуктивен, и би могъл да бъде атакуван в съда от организации за защита на човешките права като влиятелния Американски съюз за граждански свободи (ACLU, American Civil Liberties Union), отбелязва АФП.

"Това е е уместно да бъде приложено само за няколко дни", посочи кметът на Ню Йорк. От следващия понеделник нататък, "се надявам никога повече да не се наложи да го използвам, ако нещата се оправят", каза  Де Блазио.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени