По думите му ситуацията ще продължи още поне месец-два.
„Мненията са контрастни - между прогнози за осма вълна и тотално изчезване на вируса. Моята прогноза е, че ще продължим да срещаме вируса, но в доста по-ниска интензивност и в неговия зимно-пролетен сезон. Познаваме малко вируса все пак... Тенденцията в северното полукълбо е към ограничаване и справяйки се отделно с огнищата, ако реагираме адекватно и бързо, няма да стигне до по-широко разпространение“.
Доц. д-р Кунчев не изключва нито една теория за произхода вируса. В предаването „Неделя 150“ той допълни:
„Ако има нещо положително, то е, че страната ни е много по-подготвена да посрещне каквото и да е предизвикателство в областта на заразните болести... Ние щем - не щем, направихме стрес тест на здравната система и е крайно необходимо изводите да бъдат използвани при бъдещите решения... На места частните болници се включиха бързо, но има такива, с които все още имаме проблеми. Изводи трябва да се направят за системата на общественото здраве... 88 000 души бяха сложени под карантина, това е един огромен труд. Но това е нещо, което върши работа“.
Според държавния здравен инспектор основният проблем на системата са кадрите:
„Няма откъде да се вземат сестри, лекари, тясно специализирани хора, които да бъдат прехвърлени от едно място на друго, ние не сме Китай“.
Интервюто с доц. д-р Ангел Кунчев можете да чуете в звуковия файл.