Разкритията на Джон Болтън - бившият съветник на Доналд Тръмп по националната сигурност, че външната политика на американския президент се води от личните му интереси, намаляват още повече шансовете на Тръмп да бъде преизбран през ноември. Това заяви пред БНР политологът от Вашингтон Маргарита Асенова.
В интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ тя коментира достоверността на твърденията на Болтън в излизащата от печат негова книга за работата му в Белия дом.
„Абсолютно може да се вярва на Болтън, защото неговата репутация на политик е солидна. Той може да е един от ястребите, но той е политик, който казва това, което мисли. Той няма репутацията на двойствен човек и на човек, който лъже. Може да не е прав, но ще го каже директно и няма да излъже“, каза тя.
Доналд Тръмп би платил каквато и да било цена, би сключил каквато и да било сделка, би заобиколил който и да е закон - само да осигури политическото си оцеляване и успех. Това твърди Джон Болтън, който беше уволнен миналия септември след едва година и половина на поста. Във вторник на пазара предстои да излезе екзплозивната му мемоарна книга „Стаята, в която се случи“. Но публикуваните вече откъси разбуниха политическите духове във Вашингтон.
Болтън - известен консервативен ястреб, твърди, че Тръмп е заслужавал да бъде отстранен от поста заради аферата с Украйна. Че се е молил на китайския президент Си Цзинпин да му помогне да спечели втори мандат. Че е предлагал на Си и на турския президент Ердоган услуги под формата на намеса в независимата съдебна система на Съединените щати. Завчера Болтън заяви в телевизионно интервю, че Тръмп е некомпетентен и некадърен като президент. Отговорът беше, че бившият съветник е лъжец.
„Защо Болтън го прави сега, а не го предостави това в Конгреса, когато беше поканен да свидетелства на процеса за импийчмънт срещу Тръмп, за мен не е много ясно. Той според много хора е можел да отиде да свидетелства без някакви проблеми за него, но поиска да има нареждане от съда. А след това подцени Сената, като мислеше, че като каже - готов съм да свидетелствам пред Сената, Сенатът ще го покани, но Сенатът не го покани, защото републиканците в Сената много добре знаят какво ще каже Болтън“, каза Асенова.
Тактическа грешка със стратегически последици
Според нея тази тактическа грешка на Болтън стратегически последици в момента, както върху резултата от импийчмънта на Тръмп, така и върху самият Болтън и неговата репутация в Америка.
„Но фактите, че той сега публикува тази книга и рискува да изгуби целия хонорар, всички печалби от книгата, ако съдът се произнесе не в негова полза, означава, че парите не са основното, което го движи да бърза с публикацията“.
„Това, което Доналд Тръмп прави с външната политика, се отразява не на неговия базов електорат, но се отразява на тази интелигентна част от републиканската партия, за която външната политика е въпрос на сигурността и на внушение“, каза Асенова.
Бърза победа, къде? На Балканите
Според нея Доналд Тръмп се стреми към някаква бърза победа на международната сцена, към нещо, с което да се закичи преди изборите.
„И Ричард Гренел положи много усилия да постигне такава победа, така да се каже, на Балканите - споразумение между Сърбия и Косово. Не мисля, че някой в администрацията го е грижа точно какво споразумение ще се подпише. За тях е важно да имат споразумение, един въпрос да се разреши на Балканите“, каза Асенова.
„Последиците от евентуална размяна на територии не ги вълнуват изобщо, въпреки че се опитаха хора от администрацията да убеждават независими анализатори да пишат в полза на размяната на територии, защото считаха, че това ще бъде начинът да се реши въпросът“, каза тя и продължи:
„Няма да има споразумение между Косово и Сърбия, просто защото не е толкова просто, не е толкова бързо, въпросът е много сложен, Белград не е готов да отстъпи, Косово заяви, че няма да отстъпи, няма да приеме размяна на територии, така че нещата според мен се затягат много повече, отколкото се приближават до разрешаване“.
„Но фактът, че американската администрация, по думите на Албин Курти, се намеси във вътрешната политика на Косово да помогне за отстраняването на правителството на Курти, за да има евентуална подобна сделка, подкопа авторитета на Америка в Косово - една страна, един народ, който е абсолютно лоялен към Америка и благодарен за това, което Америка направи за тях, и това е много тъжно“.
Тръмп изглежда отново се надява на помощ от Путин
Асенова нарече „погрешен ход“ протегната от Тръмп ръка към Путин с настояването за възстановяване на Г-8.
„Не допринася с нищо за неговата база гласоподаватели, които не се интересуват от международна политика или много малко се интересуват от международна политика. В същото време обаче разочарова републиканци, които са от класата на Джон Маккейн, от класата на Мит Ромни, които вярват в принципите на международната политика и вярват, че американската сигурност и принципите на демокрация са най-важното нещо. Фактът, че той отново протяга ръка към Путин, означава, че той отново се надява на помощ в изборите. Според мен няма друго обяснение за това“.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.