Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Жул Леви

Жул Леви дирижира оркестъра в Севлиево

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 90-годишнината от рождението на известния български композитор и диригент Жул Леви. Той беше изключително ерудиран музикант, човек с невероятно чувство за хумор и заразителна жизненост. Беше увлекателен разказвач, интересен събеседник с възхитително умение да бъде забавен и точен.

Жул Леви е роден на 19 юни 1930 г. в Солун. Девет години по-късно семейството му се преселва в София. От малък свири на различни инструменти - виола, ударни, акордеон, пиано, участва в различни състави. Завършва Музикалната академия като ученик по композиция на Веселин Стоянов и по дирижиране - на Асен Димитров.

Започва кариерата си като диригент в Ансамбъла за песни и танци на Българската народна армия, от 1958 до 1963 г. е диригент на оркестъра на Сатиричния театър, а след това дълги години и на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“. Известна е слабостта му към духовите оркестри - ръководи Оркестъра на Димитровград и композира много творби за такъв състав. Популярна е неговата Рапсодия-концертанте за алт саксофон и духов оркестър “Празник в Западния парк“, маршовете и Четвъртата му симфония “Бурлеска“.

В творчеството си той се обърна към всички жанрове, но предпочитанията му бяха към музикалния театър - автор е на първия български мюзикъл “Момичето, което обичах“, създаден през 1963 г., последван от още девет мюзикъла, сред които „Светът е малък“, “Цар Килимар“, “Мисия до Драч“, “Благодаря ти, Шарл“ и др., както и операта мюзикъл „Печалбата“.

Единствената си опера Жул Леви композира през 1977 г. - “Неда“ (по романа на Стефан Дичев „Пътят към София“), играна с успех в Софийската опера. Той е автор и на четири детски оперети. В областа на симфоничната музика Леви композира четири симфонии, Младежки концерт за цигулка и оркестър, Увертюра поема и др. В своя актив има още камерна и хорова музика, както и популярни песни и пиеси за естраден симфоничен оркестър.

Жул Леви е първият диригент на Биг бенда на БНР. Като композитор той има редица награди - сред тях е тази от Световния младежки фестивал в Москва през 1957 г., на Международната трибуна на композитора - Париж, 1974. Дълги години беше генерален секретар на българския комитет за музика към ЮНЕСКО, бе и секретар на СБК. Жул Леви почина на 3 юни 2006 г.

В Златния фонд на БНР се пазят интервюта, в които видният музикант с много чувство за хумор говори за характера си. Чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна