Според голяма част от бизнес този акт е дори закъснял и страната ни отдавна е изпълнила икономическите показатели за присъединяване към единната валута и само технически спънки са възпрепятствали процеса досега:
„Ставаше дума преди всичко за готовност на българските институции, за отказ от популизъм, за преодоляване така да се каже, съпротивата на някои заинтересовани страни и за по-широка обществена информираност“, каза Димитър Бранков, който твърди, че ако страната ни беше влязла в механизма на обменните курсове преди 10 години, сега щеше да има друг социален стандарт:
„Щяхме да сме близко до равнището на производителност, на доходи на Литва, най-малкото, може би на Естония, със сигурност може би щяхме да сме пред Румъния в този процес“.
Сега обаче вече сме изправени пред социално-икономическата трансформация, която обществото ще наложи, смята Димитър Бранков:
„Обрат при прилагане на реформи, които отлагаме от много години насам във всяка една област на политиката. Преосмисляне на всички нива на управление, на умотворчество и на първоприлагане. Един нов дневен ред, който обществото ще наложи, аз съм убеден, на всички политици, на целия политически спектър“.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.