„В мен възникна необходимостта да направя едно изследване, в което да дам възможност на обществеността и на гражданите да споделят своето изживяване и това как те са понесли тези мерки“, коментира в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ д-р Ирина Георгиева от Нов български университет.
В изследването участват 10 страни. Мерките, които те са приложили, са 42. За сравнение у нас мерките на правителството са около 37. „Ние сме сред водещите по принудителни мерки. Доскоро бяхме водещи с Румъния", изтъкна Георгиева.
„Това, което нас ни интересува, е как се отразяват тези мерки върху психичното здраве на българина. Нашето виждане е, че се увеличава тревожността, усещането за авторитарност. Може да се доведе до панически атаки. Това е единият аспект на анкетата. Вторият аспект е на базата на тези 42 мерки, приложени в някои страни - питаме гражданите доколко според тях те са ефективни за ограничаване на заразата, какъв дискомфорт им причиняват, доколко те смятат, че се нарушават техните основни човешки права и доколко те спазват тези мерки.“
В момента тече процес на събиране на данните от анкетата у нас. Това ще продължи поне още два месеца и към края на годината ще могат да се обобщят резултатите. Тогава данните ще могат да се съпоставят с тези от другите страни.
Непрекъсната промяна на мерките според д-р Ирина Георгиева е довела донякъде до загуба на доверието в експертизата на Националния щаб. Мерките трябва да наблегнат на личната отговорност на всеки от нас, смята тя.
Цялото интервюто чуйте в звуковия файл.