Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туроператори искат среща с премиера

| обновено на 28.07.20 в 13:55
Снимка: Ани Петрова, БНР

Приключи протестът на туроператори и туристически агенции пред МС. Протестиращите бяха стотина души с плакати с искания за работа и подпомагане на туризма.

Заетите в бранша изразиха недоволството си от пренебрегването на техните проблеми, възникнали вследствие на пандемията. Някои от туроператорите са на ръба на оцеляването, посочват от бранша. Протестиращите заявиха, че протестите ще продължат, ако не бъде насрочена среща с премиера.

„Казвам се Ина Тонина, екскурзовод съм. Протестираме, защото до този момент никой не ни обръща внимание. Обръща се внимание единствено на проблемите на плажния туризъм в България, досега чуваме само това. Ние сме реално без работа. Очакваме някой да ни попита от прозореца отсреща как оцеляваме – от март месец досега нито една стотинка. Не фалит, ние сме едни хора буквално пред просешка тояга. Надяваме се на онази подкрепа, която заслужаваме, една минимална работна заплата".

Протестиращите настояват за финансово оздравяване на сектора и изработване на кризисен план за подпомагане, както и незабавно прилагане на грантови схеми и социални инвестиции под формата на безвъзмездна помощ за най-засегнатите сегменти - туроператорите, които осъществяват изходящ туризъм и екскурзоводи. Те искат и среща с премиера Борисов.Тяхната дейност е спряна от началото на пандемията.

Вземането на политически решения налага и поемането на икономическа отговорност, която очакваме от премиера за предотвратяване на масовите фалити на туроператори, заявяват от бранша.



“Чухме доста неща от министър Николова, които честно казано ни вдъхват доза оптимизъм. Но от друга страна с министър Ангелкова също имахме доста конструктивни срещи, но в крайна сметка абсолютно нищо не се случи“, каза в интервю за “Преди всички“ Емил Абазов от Обединение “Бъдеще за туризма“ и поясни:

“Основният проблем е, че ние в момента нямаме никакъв финансов ресурс. Вече сме го обяснявали това много пъти, че преди да започне пандемията започнаха ранни записвания, клиентите депозираха при нас едни средства, които ние обикновено прехвърляме основно към хотели в чужбина, към авиокомпании. И след като се оказа, че няма да има туристически сезон хотелите и авиокомпаниите съвсем логично казаха – ние няма как да ви върнем парите, но няма проблем, ще ви дадем ваучер, той ще може да се използва в бъдеще. Клиентите от своя страна искаха да си получат парите, някои от тях. Повечето проявиха разбиране и в тази ситуация им стана ясно, че няма как и ние да реагираме веднага, но ситуацията продължава вече шести месец“.

Интервюто с Емил Абазов можете да чуете от звуковия файл.



Анелия Крушкова, бивш председател на Държавната агенция по туризъм, коментира в интервю за предаването “12+4“ протеста на туристическия бранш:

“За съжаление не видях ясни послания и искания, с които туроператорите да отидат при министър-председателя, което те искат и да сложат на масата своите конкретни питания и желания. Което ги поставя в ситуация, в която каквото и да предложи правителството – добро или лошо, то ще бъде на практика субективно и ще задоволи много малка част от техните изисквания“.

Общата песен, която всички пеят – искаме пари. Да, всички искат пари, въпросът е в това как така да бъдат разпределени тези пари, че те наистина директно дадени към конкретна сфера на туризма да имат някакъв мултиплициращ ефект, който да се разпространи върху цялата туристическа индустрия“, посочи още тя.

Интервюто с Анелия Крушкова можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени