"Нека не се самозалъгване, че един протест може да бъде неполитически, надполитически. Той е граждански, но исканията са политически и се предполага, че ще се върви към политически промени", посочи той.
Това, което трябва да се случи, е гражданите да осъзнаят, че втората стъпка е по-важна от първата – рано или късно и Борисов, и Гешев ще си отидат. Но ако се иска промяна в конституционната уредба и протестиращите, и онези, които говорят от тяхно име, трябва ясно да обяснят как си представят този път, смята Асен Генов, който е категоричен, че "хората трябва да знаят какво следва".
"Искането за оставка на Гешев и Борисов безрезервно го подкрепям, то е необходимо и задължително за правилното и нормално развитие на българското общество оттук нататък. Но е очевидно, че протестът на улицата и политическата класа, към която е насочен този протест, вече говорят на различни плоскости. Депутатите вече са във ваканция, протестиращите граждани са на улицата, но не са пред съответната институция, чиято оставка искат. Нито пред Съдебната палата, нито пред Министерския съвет“, коментира още Генов пред БНР.
Според анализатора президентът Радев „продължава да играе много неясна роля, защото има инструментариума и по силата на Конституцията би могъл да свика извънредно заседание на парламента".
Асен Генов вижда сегашните събития като „римейк от тези от лятото на 2013 година“. Както тогава, така и сега те преминават през форми на натиск като гражданско неподчинение и улични блокади и предполагат "революционна обстановка в страната".
„Има ли такава революционна обстановка в страната? Да, краде се безобразно във властта. Главният прокурор се изживява като политическо действащо лице, сипейки политически обвинения, което е недопустимо по силата на логиката на неговата институция. Но има ли революционна обстановка, която да накара хората с хиляди да излязат по улиците?", попита Генов и направи аналогия със зимата на 1989 година.
Според Асен Генов групата на майките от „Системата ни убива“, която е била много по-силна, единна и влиятелна в обществото, сега е разделена, като една фракция от майките са застанали твърдо зад Мая Манолова, подкрепяйки я конкретно в качеството й на политическа личност и политическия играч.
„Те, в желанието си да играят поддържаща женска роля, да го кажем холивудски, на Мая Манолова, изпаднаха в неловка ситуация, при която тяхната политическа ориентация, принадлежност много ясно пролича. Аз не намирам нищо положително в това едни жени по този начин - буквално с децата си напред, на които иначе аз съчувствам – това е житейска трагедия, житейска драма, да имаш дете с увреждания.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.