„Болните са много. Двете отделения – Covid-секторът и второ вътрешно, са запълнени до максимум и няма как да приемаме повече болни. Това са тежко болни, които изискват продължително лечение“, поясни тя.
Обществото доста неглижира ситуацията, сподели свои наблюдения д-р Вълчева, според която отговорността за овладяване на задаващата се криза е взаимна – както на ръководството на болницата, така и на местното население.
През май в Добрич е имало 0 заразени, юни – 7, юли – 301, а през август вървят към 550.
Организацията в момента крие рискове и за пациентите, и за медицинския персонал и няма как да се осъществи качествено лечение в този вид на отделението, смята д-р Елис Селимова, също гастроентеролог. Д-р Вълчева и д-р Селимова се грижат за болните с Covid-19 в Добрич след закриването на инфекциозното отделение заради напуснали лекари.
Дефицитът на специалисти в Добричка област е изключително сериозен, трябва да се командироват специалисти – пулмолози и инфекционисти, защото инфекциозната отделение е закрито, а градът е голям, подчерта д-р Вълчева.
Препоръките на РЗИ да се отделят два потока – чист и „мръсен“, които да се обслужват от отделен персонал, не могат за бъдат спазени заради липсата на хора, уточни Ивелина Вълчева. „Ние имаме препоръки от РЗИ, които към този етап, в резултат на нашата организация, не можахме да ги спазим.“
Легловият фонд на болницата към момента е достатъчен, изтъкна д-р Селимова. Големия риск тя вижда в липсата на медицински персонал, който да обслужва тези болни. При необходимост болните могат да бъдат насочване към общинските болници в Каварна и Балчик, допълни тя.