"Светът беше пред криза, преди да се появи коронавирусът", каза пред БНР председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. По думите му сега всички - и международни финансови институции, и правителства - могат да се оправдават с пандемията за всичките си грешки, които са допуснали.
"Според прогнозата на Европейската комисия България ще има спад на БВП от около 7%, това е разлика от повече от 10 процентни пункта спрямо прогнозата. При този спад е нормално да не се очаква увеличение на работните заплати", подчерта той.
Велев посочи, че предложенията на индустриалците остават същите от март месец:
"Трябва да се ускори вливането на ликвидност в икономиката. Забавянето е огромно и няма вече как да се навакса, но поне да не се увеличава. Затова бюджетът е в излишък в условия на криза".
По думите на Васил Велев мярката за подкрепа при безработицата не се прилага правилно у нас, в сравнение с другите европейски страни и затова в България има 8 пъти по-голям ръст на безработицата.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал заяви в предаването "Преди всички", че организацията не е била потърсена за подкрепа от собственици на бизнеси, които са били в някаква форма репресирани от държавата заради това, че участват в антиправителствените протести:
"Не знаем те очакват ли, искат ли нашата подкрепа, за да я дадем".
Велев посочи, че от Асоциацията подготвят позиция, свързана с това, и когато Управителният съвет на АИК я одобри, ще я оповестят.
Той беше категоричен, че не следят дали работниците и служителите им участват в протестите, но отчете, че не се забелязва демонстрациите да са се отразили на производството:
Като работодател той изтъкна, че в компанията, която ръководи, не би ограничил гражданските права на работниците, като попречи на излизането им на протест, за да избегне проверка от държавни институции.
В предаването "Преди всички" Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес, също заяви, че не би ограничила волята на служителите си за участие в протест, за да осигури спокойствие на бизнеса си.
"Правото на протест е защитено от закона", заяви тя и посочи, че малкият бизнес от много време протестира заради малко мерки за подкрепа на микро предприятията, където няма наети служители:
"Това са семейни фирми и там оперативната работа е по 10-12 часа на ден".
Тя добави, че много от микро и малките предприятия са на ръба на фалита, а мерките за тяхна подкрепа изобщо не работят.
Интервюто на Веселина Миланова и Марта Младенова с Васил Велев и Елеонора Негулова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.