Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преговори в Лондон за бъдещето и миналото на Брекзит

Днес в Лондон бяха свикани извънредни разговори по повод на възникналото напрежение около предложения от британския премиер Борис Джонсън Закон за вътрешния пазар, който може да отмени ключови части от подписаното с толкова трудности и дълги преговори споразумение за Брекзит. Брюксел е разтревожен, че на практика Обединеното кралство се опитва да не спази поети задължения в официално подписан международен документ.

Всичко това се случва на фона на нищожни очаквания, че нещо може да бъде постигнато на последния кръг от преговори за бъдещите търговски отношения между Великобритания и ЕС след Брекзит

Журналисти на Би Би Си се пошегуваха мрачно днес, че успоредно с преговорите за бъдещето, визирайки търговските преговори, се водят и преговори за миналото, когато става дума за опита на Лондон да заобиколи Протокола за Северна Ирландия.

Заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович пристигна спешно в Лондон, където се срещна с вицепремиера Майкъл Гоув. Шефчович иска гаранции от Лондон, че няма да наруши поетите ангажименти в „сделката по развода“.

С новия закон британските власти искат да променят уреждането на търговията със Северна Ирландия и най-вече митническите договорености в случай на Брекзит без сделка.

По повод на мнението, че Лондон просто блъфира, източник от Брюксел, пожелал анонимност заяви, че Великобритания няма да успее, ако се опита да използва планирано нарушаване на споразумението за излизане от ЕС като заплаха, за да получи някои отстъпки от блока в търговските преговори. А от тези преговори, в които активно са ангажирани главните преговарящи Мишел Барние и Дейвид Фрост, още няма нищо окуражаващо.

Съобщено бе също, че по повод на последните маневри на британското правителство Брюксел проучва възможностите за съдебни действия срещу Лондон именно за нарушаване на международните норми.

Правителството е критикувано от видни фигури в консервативната партия. След Тереза Мей и Джон Мейджър, днес лорд Хауърд заяви в Камарата на лордовете, че никога не е очаквал да чуе думи за заобикаляне на поети международни задължения от британски министър още повече от консерватор и допълни:

"Как ще подхождаме към Русия или Китай или Иран, когато тяхното поведение на отговаря на приетите международни стандарти, след като самите ние показваме такова незачитане на задълженията ни в подписани договори".

И в Лондон и в Брюксел смятат, че на риск е изложена репутацията на британската дипломация и британското правителство. От Брюксел са категорични, че напредък в търговските преговори  не може да има, ако няма съблюдаване на вече постигнатите договорености.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна