ЕС поиска от британското правителство да се откаже от плановете си да приеме закон, който елиминира ключови части от Споразумението за Брекзит, защото това е сериозно нарушение на международните норми.
Това стана след извънредна среща в Лондон между британския вицепремиер Майкъл Гоунв и заместник-председателя на Европейската комисия Марош Шевчович.
В изявление от Европейската комисия се казва, че Брюксел дава срок до края на месеца да бъде оттеглен спорния законопроект и е готов да предприеме съдебни действия по въпроса. Според ЕС ходовете на Лондон сериозно накърняват доверието между двете страни в преговорите. Брюксел смята, че Законът за вътрешния пазар на Борис Джонсън сериозно нарушава споразумението за излизане от ЕС и международния закон.
ЕС не приема аргумента на Лондон, че законът е в защита на споразумението от Разпети петък за Северна Ирландия, а дори напротив, че той ще бъде в ущърб на мирния процес.
Законът предвижда промяна в търговските и митническите договорености за Северна Ирландия при Брекзит без сделка.
В отговор на критиките от Европа главният правен съветник на британското правителството заяви, че в такова трудно време и такива извънредни обстоятелства е добре да се помни фундаменталния принцип за парламентарен суверенитет. Ето защо, по думите му, парламентът може да приеме законодателство, което нарушава поети задължения по международни договори.
Споразумението за оттегляне на Брекзит влезе в сила на 1-ви февруари и има правни последици съгласно международното право, се отбелязва в официалното изявление, като се подчертава, че ЕС няма да се поколебае да активира механизмите, предоставени от документа.
Френският министър на външните работи Жан-Ив льо Дриан пък заяви на британския си колега Доминик Рааб, че всяко нарушение на Обединеното кралство на Споразумението за оттегляне с Европейския съюз е неприемливо. Льо Дриан определи хода на Великобритания като "изключително опасно нарушение" на сделката и призова Лондон да спазва разпоредбите, с които се ангажира, когато двете страни подписаха Брекзит развода през януари.
Междувременно САЩ заплашиха, че ако Лондон наруши споразумението за напускане на ЕС, американският Конгрес ще блокира бъдещото търговско споразумение с Великобритания."Ако Обединеното кралство наруши споразумението за напускане на Европейския съюз, по-конкретно протокола за Северна Ирландия, американският Конгрес ще блокира бъдещо споразумение за свободна търговия между Съединените щати и Великобритания".
Това заяви председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси и обясни, че подобни действия от страна на Лондон ще застрашат прилагането на постигнатото преди 22 години споразумение от Разпети петък, и съответно мира в Северна Ирландия.
"Споразумението от 1998 година ще бъде защитено от Конгреса на Съединените щати", заяви Пелоси.