Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийският районен съд прекрати делото срещу Асена Стоименова

| обновено на 14.09.20 в 17:35
Асена Стоименова
Снимка: БГНЕС

Софийският районен съд прекрати делото срещу председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова.

Предложението за освобождаването ѝ от наказателна отговорност и санкциониране с глоба заради нейни интервюта по Националното радио и телевизия по време на извънредното положение беше върнато на прокуратурата, заради сериозни процесуални нарушения. 

В интервютата, които са от 7-и април, Стоименова предупреждава за опасност от недостиг на лекарствата заради презапасяване като реакция на коронавирусната криза.

С тези думи, твърди прокуратурата, тя е създавала тревога у гражданите. Според съда обаче, не става ясно с които точно свои думи Асена Стоименова е притеснила хората, затова държавното обвинение ще трябва да ги конкретизира.

Пред журналистите шефката на Българския фармацевтичен съюз беше категорична, че делото срещу нея е политическо. На въпрос откога идва атаката, отговори:

"В последните години много известен въпрос - кой? Не е важно кой е и кой стои зад всичко това, а защо системата го допуска. И всеки трябва да бъде важен за тази система и никой, който и да е той, не може да я използва по този начин. Имам предвид системата до момента на тази сграда. Имам предвид прокуратурата".

За случая "Асена Стоименова" вече е сезиран и съдът в Страсбург.

Шефката на фармацевтичния съюз беше обвинена в началото на април - ден след нейни интервюта по „Хоризонт“ и Българската национална телевизия. В тях тя предупреждава за евентуален недостиг на лекарства заради масовото презапасяване, провокирано от пандемията от коронавирус.

Държавното обвинение се възползва от рядко прилагания текст от Наказателния кодекс, който предвижда затвор до 2 години за този, който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога.

На Стоименова беше определена парична гаранция от 20 000 лева, която Софийският районен съд отмени с мотив, че е прекомерно тежка и заради общественото и семейното ѝ положение и липсата на опасност да извърши друго престъпление.

След няколкомесечно разследване с подобни мотиви Софийската районна прокуратурата се отказа да търси наказателна отговорност на Стоименова, така че, ако бъде призната за виновна, най-много тя да бъде глобена.

Случаят доведе до протести пред аптеки в страна. И до поредица от сигнали до европейските институции, в които от Фармацевтичния съюз изразяват тревогата си от образуване на дело заради експертно мнение. От Асоциацията на европейските журналисти пък нарекоха мракобесие повдигането на обвинение след изразена позиция в медиите.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна