Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За бъдещето на една болница

От 40 години Ямбол очаква своята нова болница

Скелетът на "новата" болница в Ямбол, която се гради от десетилетия
Снимка: Даниела Костова

Ямболската болница МБАЛ „Свети Пантелеймон" отново фокусира вниманието на медиите.

Нова, съвременна болница в града се "строи" от 41 години. Точно 100 години след откриването на здравното заведение, през 1979 година е взето решение в Ямбол да се построи нова болнична сграда. Причината – остарял и нефункционален сграден фонд. Лечебното заведение е разположено в общо 17 сгради, а 29-те отделения са изграждани между 1912 година и 1980 година.

„В момента, в който поех управлението на болницата, знаех ,че ще бъда изправен пред проблема с материалната база, каза в предаването „Хоризонт до обед“ директорът МБАЛ „Свети Пантелеймон" д-р Димитър Рунков.

„И докато другите проблеми – финансови и кадрови, ние можем на местно ниво да се справим, материалната база е проблем на държавата, на Министерство на здравеопазването, принципал на лечебното заведение, то държи над 80 на сто от акциите на болницата. В най-кратки срокове държим да се случат някакви промени“, коментира Рунков.

Със състоянието на болницата е запознат и новият здравен министър Костадин Ангелов, така както са били запознати и всички негови предшественици. Последните няколко здравни министри обещахват, че болницата ще бъде завършена.

Сградата на новата болница е поетапно строена през годините, а изграждането е замразявано, както поради липса на средства, така и заради появили се нови идеи са сградата.

Последните опити за довършване са от миналата година, когато през месец май, непосредствено преди евроизборите лично премиерът Бойко Борисов посещава така наречената нова болница и обещава от държавния бюджет на три транша да се отпуснат 27 млн. лева за дострояването на сградата.

Единственото сдружение, което се явява на търга, иска близо 37 млн. лева и процедурата по обществената поръчка бива прекратена.

„Проблемът на новата и старата болница е, че съдбата и на двете по някакъв начин се обвързва с политически решенияЗдравеопазването в цял свят е ценност, няма как да го обвържеш с политика, с несигурността в страната, това е проблем, който трябва да го решиш – няма значение кой управлява", изтъкна болничният директор.

"Ние в момента се изправени пред една нелоялна конкуренция с частните болници, и в тези в Стара Загора и в Ямбол – с много добра база, а съм сигурен, че като медицинска грижа даваме много по-добро качество“, допълни д-р Рунков.

Снимка: БГНЕС

Особено тежко е положението в белодробното отделение, което се помещава в четириетажна сграда без асансьор. Санитарки пренасят трудно подвижни пациенти и починали болни в одяла, платнища и мушами.

„От 20 години работя в тази болница и носим болните с колички и в мушами“, признава санитарка от болницата.

„Те са герои. Това са жени на 60 – 70 години. Най–трудно е, като се заледят пресечките между отделенията", коментира лекар от белодробното отделение.

Проблеми има в почти всички отделения. Спешното се помещава в павилион, а условията в родилното отдавна прогонват жените от Ямбол и областта да раждат в Сливен, Стара Загора и Бургас.

Остава надеждата, че този път обещанието за завършване на новата болница ще бъде спазено, макар че не знаем откъде ще дойдат пари", споделят лекарите.

„Това е най-голямото лечебно заведение в областта и трябва да бъде възстановено. Частното е с поддържащи функции, защото там се продават скъпо струващи услуги" - категоричен е д-р Димитър Рунков.

Още по темата в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна