„Това ще затрудни доста Секционните избирателни комисии, тъй като те трябва да обобщават данните и от двата вида гласуване. С машините става лесно отчитането на резултата. Сега обаче данните от протокола от машинното гласуване ще трябва да бъдат нанесени по кандидати в хартиения протокол и събрани заедно с данните от машинното гласуване.“ Това заяви още Матева.
По думите ѝ така се правят много грешки и това не е добро решение.
„Сега ще има машини за гласуване в около 9000 секции, тоест по две машини в секция и ЦИК трябва осигури около 20 хиляди машини, за да има и резерв.
Бюджет за закупуване или наемане на машини все още няма отпуснат“.
На въпрос трябва ли да има машинно преброяване на бюлетините, Матева посочи, че това не е предвидено в нашия Изборен кодекс.
„В света такава практика е позната, но нашите бюлетини не са подходящи. У нас се направи един експеримент, но той беше неуспешен“.
Машините трябва да бъдат поне два месеца преди изборите в България, за да се прегледат и за да няма грешки при гласуването.
Според Матева рискът от заразяване с коронавируса с машина е такъв, какъвто ако се гласува на хартиен носител. И в двата случая трябва се изпълняват противоепидемичните мерки.
„ Времето е малко и ние очакваме всеки ден ЦИК да обяви обществената поръчка за машините“, каза в предаването „Хоризонт до обед “ инженер Александър Чобанов, представител на фирма за машини за гласуване.
„Ние в момента правим Световна компания за производство на машини за гласуване. Искахме да ни поканят в ЦИК и да ни кажат какви машини са необходими в България. При предишната поръчка се оказа, че спецификациите за машините са толкова разнопосочни, че не можахме да разберем какво точно се иска от нас.“
„С нашите машини хората няма да имат трудности за гласуване“- и ще на тях ще могат да гласуват над 600 до 1000 души в една секция“ – подчерта инженер Чобанов.
Още по темата в звуковия файл.