Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Игов: Ако си достатъчно настойчив, ще се реализираш по-добре в България, отколкото в чужбина

Онлайн обучението и интеграцията връщат българските студенти у нас

Снимка:

„Предвид обстоятелствата, че не можем да учим присъствено и всичко се провежда онлайн реших да се върна от Холандия, където успешно завърших първи курс, за да уча в България в Софийския университет“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Атина Шаламанова:

„Получавам едни записани лекции, което не е оптималното обучение, защото такива лекции могат да се намерят и на Кеймбридж и на Оксфорд в интернет на всички специалности, и затова мисля, че обучението в чужбина на този етап не е подходящо поне за мен лично.

В България няма да получа по-лошо обучение – тук ще уча на английски език "Стопанско управление", сподели още Атина.

„Едно от основните неща, които ме мотивира да се върна обратно тук беше, че в чужбина липсва среда, в която да се интегрираме“, коментира в „Хоризонт до обед“ Маргарита Петрова, която се връща от Виена, където учи архитектура, за да продължи следването си по специалността в Нов български университет.

Реализацията в чужбина във всеки план е много по-трудна – и в социален план, и в професионален, когато си чужденец.  Независимо, че всеки казва, че светът е отворен и глобален, това не е точно така, настройката, с която хората те приемат, е много по-различна от това, което чуваш.

Аз съм не съм съгласна с това, че младите хора тук се реализират трудно – когато има желание, има и начин“, посочи Маргарита Петрова.

"При затварянето ни вторият семестър за онлайн обучение имаше много неясноти и забавяния. Това още повече ме мотивира да се върна в България. Имах и притеснения относно коронавируса – за моето здраве, за здравето на близките ми….“

Иван Игов

„Загубата на контрол, особено в чужда страна, е много по-трудно отколкото в своята си държава, където имаш подкрепата на близки хора и приятели,“ коментира в предаването „Хоризонт до обед“ психологът Иван Игов.

Много български деца учиха в чужбина последните години, родителите им осигуриха средства за това, с идеята да се реализират много по-добре у нас след това, а най-добре и да останат в чужбина. Всички тези илюзии последните години за почнаха да се разбиват.

Първо защото най-престижните университети, които дават най-добрата реализация, са всъщност много по-скъпи, а тези, в които учат нашите  деца, с нищо не се различават от българските университети.

Има още едно голямо "НО",  за да си намериш добра работа, е много важно какви стажове ще минеш, това в чужбина е много по-трудно, отколкото в България.

Последните години работя с такива деца, които вместо да почиват през лятото, идваха от чужбина тук, за да си направят стажовете, такива деца са много успешни" - посочи още Игов.

„Ако си си направил плановете правилно, ако си достатъчно настойчив и амбициозен да учиш по специалността си, без значение е вече колко езика владееш, ти ще успееш да се реализираш успешно тук – у нас има много възможности в различни сектори.

Вече има и временни договори, по които можеш да работиш навсякъде по света, стига да си достатъчно квалифициран – не ти трябва точно работно място. Това младите хора го виждат и затова все повече се връщат у нас - и тези, които са с добра не само академична, но и професионална подготовка – са много, много успешни“, категоричен е Игов.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна