Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С емоционалния дефицит родителят прави от детето нарцисист

Снимка: eiacademy.bg

Нарцисизмът е не само явление, което „ходи“ по хората, но и се създава от хората. Това не е болестно състояние, а разстройство на личността, което се формира в семейната среда в ранна детска възраст.

Това мнение изрази пред Радио София Десислава Дамянова, експерт от Академия за емоционална интелигентност.

Медицински - хората нарциси са здрави. Знаят кое е лошо и кое – добро. Но в моменти на високо напрежение за тях, когато почувстват вина или срам, те постъпват крайно и жестоко спрямо близките си и околните.

Обикновено до там се стига при липсваща емоционална връзка между детето и майката.

Десислава Дамянова обясни кога детето става нарцисист – когато е единствено дете, обсипвано от внимание, когато майката не е в добри отношения с партньора си. Типовете са класически, злокачествен и уязвим.

„Важно е да правим разлика между нарцисизъм и здраво самочувствие“, изтъкна Дамянова. - „Обикновено нарцисите имат ниска самооценка. Във взаимоотношенията си идеализират човека, поставят го на пиедестал, но когато имат власт, те свалят маската си, стават емоционално студени.“

Може да са умни, но не проявяват емпатия. Могат да преценят кое е правилно и кое не е редно, но не им пука.

По последни данни световната статистика сочи, че от нарцисизъм страда 1% от населението. Или може би хората около този 1 процент. До 75 на сто от нарцисите са момчета/мъже.

Най-важното е, че това състояние не е вродено и можем да повлияем, докато детето е малко и се възпитава. Случва се най-често „когато не се отговоря по здравословен начин на емоционалните нужди на детето“, допълва Десислава Дамянова.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Десислава Дамянова.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна