Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Брънзалов: В училищата няма да има сериозни огнища, ако се спазват мерките

До две седмици очакваме по кабинетите да имаме ваксини за възрастните хора

Николай Брънзалов
Снимка: БГНЕС

„За да има ефект като общ имунитет в обществото от противогрипните ваксини, трябва да има покритие от около 75% от българското население, а ние сме много далече от това", коментира в предаването „Преди всички“ д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз.

„Имаме уверение, че за възрастните хора над 65 години са осигурени 180 хиляди дози противогрипни ваксини и се надявам това да стане по-бързо, защото в момента в аптечната мрежа ваксини няма. А за снабдяването на нашите кабинети с ваксини и поставянето им на рисковите групи, доколкото знам, преговорите не са финализирани. Но се надявам да се работи бързо. Тази година са със 60 хиляди дози в повече, което е и планирано, а и пациентите са доволни от това, че миналата година си поставиха ваксина и ние отчитаме, че те боледуваха по-малко, което ни облекчи в ситуацията на коронавируса. До две седмици очакваме да имаме ваксини по кабинетите, защото и хората ни питат“, посочи д-р Брънзалов.

На този етап няма проблем с поставянето на задължителните ваксини при децата, отчете личният лекар.

БГНЕС

По думите на д-р Брънзалов децата не трябва да минават на онлайн обучение.

„При децата коронавирусната инфекция преминава леко и безсимптомноУчителите трябва да бъдат защитени. Да спазват колкото може дистанция. Сега процесът от март тази година на трудностите на пандемията ще премине и през образователната система, но хората там постепенно ще придобият опит.  Да, с тестването е малко по-трудно. Системата е още тромава... Но коронавирусите съществуват сред нас, не можем все още да ликвидираме вируса, но трябва да го отслабим", поясни лекарят.

Маската е най-добрата защита. И за болния, и аз здравия, да, трудно е за децата да ги носят, но хигиената е също важна – родителят трябва да му обяснява мерките, както и да не праща детето си болно на училище. Затварянето на училища не е правилната стъпка. Детската психика е ранима и тези неща ще се появят в бъдеще. Няма да има сериозни огнища, ако се внимава. Родители и учители трябва да действат съвместно за възпитанието на детето в тази посока“, категоричен беше д-р Брънзалов.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна