Eмисия новини
от 11.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani do ta vizitojë Bullgarinë

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani
Снимка: EPA/BGNES

Marrëdhëniet dypalëshe nuk janë sajuar nga Bullgaria, ndërsa ky është kushti kryesor dhe një kriter i rëndësishëm për anëtarësimin në BE. Maqedonia e Veriut duhet të respektojë dhe ta zbatojë Traktatin e Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë, të nënshkruar prej dy vendeve tona, tha Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva.

Zaharieva pret që javën tjetër homologu i saj maqedonas Bujar Osmani ta vizitojë Bullgarinë.

Duhet ta njohim historinë, e tillë siç është. Ka burime të mjaftueshme historike autentike me shkrim, nënvizoi Ministrja e Jashtme Bullgare, transmetoi BGNES.
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.