Eмисия новини
от 05.00 часа

Do ta ndihmojmë Maqedoninë e Veriut në hartimin e legjislacionit të punës në përputhje me kërkesat e BE-së

Bullgaria do të ofrojë mbështetje eksperte për Maqedoninë e Veriut në përgatitjen e legjislacionit të punës në përputhje me kërkesat e BE-së. Kështu, vendi ynë do të mbështesë fqinjin tonë jugperëndimor në rrugën e tij drejt anëtarësimit në BE. Për..

01.12.21 19:48 |

Bullgaria është për një bashkëpunimit më të ngushtë midis NATO-s dhe BE-së në Ballkanin Perëndimor

Ballkani Perëndimor ka një rëndësi strategjike për NATO-n. Këtë e deklaroi ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev në takimin e përbashkët të ministrave të jashtëm të NATO-s me partnerët Gjeorgjinë dhe Ukrainën në kryeqytetin e Letonisë. Ai..

01.12.21 17:30 |
Ministri Stoev

Sofja pret nga Shkupi garanci të qarta për fqinjësi të mirë

Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev zhvilloi bisedime dypalëshe me komisionerin e zgjerimit të BE, Olivér Várhelyi dhe homologun e tij spanjoll, José Bueno. Në Barcelonë, në forumet rajonale Unioni për Mesdheun dhe takimi i BE-së dhe vendeve partnere..

30.11.21 14:59 |

Bullgaria është për forcimin e partneritetit midis BE-së dhe NATO-së

Bullgaria ka shprehur interes për të pritur komponentin detar rajonal të Komandës Detare të NATO-s për Rajonin e Detit të Zi (MARCOM). Ky qëndrim u kujtua nga Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov në një takim me homologët e tij nga formati B-9 në..

26.11.21 19:49 |

Tri projekte të “Bulgartransgaz” janë në listën e projekteve të rëndësishme të BE-së

Tri projekte të “Bulgartransgaz” janë në listën e projekteve me interes të përbashkët të BE-së. Projekti i parë është zgjerimi i depos së gazit Çiren, i cili parashikon pothuajse dyfishimin e kapacitetit depozitues të karburantit blu dhe rritjen e..

24.11.21 15:05 |
Rumen Aleksandrov

Qëndrimi i Bullgarisë për perspektivën evropiane të Shkupit është i pandryshuar

Qëndrimi i Bullgarisë për fillimin e negociatave për aderimin e Maqedonisë së Veriut në BE mbetet i pandryshuar. Këtë e tha në Këshillin për Çështjet e Përgjithshme në Bruksel ambasadori bullgar Rumen Aleksandrov. Pasi shprehu ngushëllimet e..

24.11.21 09:16 |
Andrzej Duda dhe Rumen Radev

Rumen Radev dhe Andrzej Duda: BE-ja mund të përballet me krizën e migracionit nëse është e bashkuar

Bashkimi Evropian mund të përballet me krizën e migracionit vetëm nëse është i bashkuar dhe solidar. I tillë ishte qëndrimi i përbashkët i presidentëve të Bullgarisë dhe Polonisë, Rumen Radev dhe Andrzej Duda, të cilët zhvilluan sot një bisedë..

23.11.21 15:51 |
Rumen Radev

Ambasada amerikane është e shqetësuar për një deklaratë të presidentit bullgar

Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të shqetësuara nga deklaratat e Presidentit bullgar Rumen Radev, në të cilat ai e përcakton Krimenë si “ruse”. Kështu thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Ambasada amerikane në Sofje . “Shtetet e..

22.11.21 11:17 |

MPJ: Marrëdhëniet me Ballkanin Perëndimor nuk duhet të kufizohen vetëm në zgjerim

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev priti ambasadorët e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe të ngarkuarin me postin Shef të Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari. Ministri i njohu diplomatët e huaj me situatën rreth..

18.11.21 19:11 |
Lena Borisllavova

“Po e vazhdojmë ndryshimin”: Prokurori i Përgjithshëm nuk duhet të jetë një figurë e plotfuqishme

Gjatë negociatave për një kabinet të ri fillimisht do të punohet për një marrëveshje të detajuar koalicioni. Në të do të caktohen qëllime dhe afate të qarta katërvjeçare, tha për BNR Lena Borisllavova nga ekipi juridik i “Po e vazhdojmë..

17.11.21 15:29 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР