Армения ще се опита да създаде числено преимущество на своята армия в района на Нагорни Карабах и ще предприеме контранастъпление срещу Азербайджан. Това прогнозира в интервю за БНР руският военен експерт Павел Фелгенгауер.
Според него, още преди началото на бойните действия, в Армения са били прехвърлени военни специалисти от руската частна военна компания „Вагнер“.
Започналата преди седмица нова война между Армения и Азербайджан е била неизбежна и в този смисъл очаквана,.поне за военните експерти като Павел Фелгенгауер. Превръщането на замразения преди близо 30 години конфликт в пълномащабна война е обусловено от няколко причини. Едната от тях е провалът на дипломатическите усилия, а когато дипломатите се оттеглят, на тяхна място идват военните:
"Политическият процес стигна до задънена улица. Всички опити за намиране на дипломатическо решение на карабахския също. На практика не се водеха преговори. При това и двете страни се готвеха за война. Особено Азербайджан, който се сдоби със сериозно превъзходство по редица видове въоръжение, защото бюджетът за отбрана на Азербайджан е по-голям от целия държавен бюджет на Армения.
Има и външнополитически причини. Азербайджан се ползва с активната подкрепа на Турция, което, разбира се, е много важно. Режимът на Никол Пашинян в Армения се оказа до голяма степен в изолация. Както се вижда в момента, Москва не го обича особено и не го подкрепя.
Освен това има и вътрешнополитически причини. Особено в Азербайджан, където бяха крайно недоволни от това, че успешно започнатото от азербайджанските военни настъпление през 2016 година беше спряно. След това бързо беше сключено примирие. Сблъсъците на границата през юли тази година също завършиха с примирие, което предизвика недоволството най-вече на членовете на семействата на бежанците, които са много. Общественото мнение в Азербайджан е, че трябва да се побеждава и да се освобождава Карабах. Алиев би имал сериозен вътрешен проблем, ако сега даде на заден ход и спре въоръжените сили. Ако Армения се съгласи да направи някакви сериозни отстъпки, режимът на Пашинян най-вероятно ще падне", коментира в предаването "Събота 150" военният експерт.
Съотношението на силите определено е в полза на Азербайджан. Страната разполага не само със значително по-голяма военна мощ, но и с повече ресурси като цяло. Армения ще загуби, ако войната продължи по-дълго време, прогнозира Павел Фелгенгауер:
"В момента Армения е изолирана политически. Франция я подкрепя на думи, но Франция е далеч. Важното е, че арменците са изолирани географски и от части логистично. По молба на Азербайджан Грузия затвори транзитния коридор от Поти или Батуми, откъдето с влакове и автомобили можеше да се доставят военни товари в Армения, а за Азербайджан всичко е отворено".
При това положение пред Армения има две възможности. Първо, сключване на примирие. Този вариант е малко вероятен, защото Азербайджан едва ли ще се съгласи точно сега, когато военното превъзходство е изцяло на негова страна . И второ, мащабно контранастъпление:
"Мисля, че следващата седмица Армения ще се опита да нанесе мощен контраудар. Така че ни чака сериозна военна ескалация", заяви експертът.
През седмицата руското министерство на външните работи първо съобщи за прехвърляне на наемници от Сирия и Либия в зоната на боевете в Нагорни Карабах. По-късно информацията беше потвърдена от френския президент Еманюел Макрон. Според Павел Фелгенгауер участието им в конфликта на страната на Азербайджан не е от решаващо значение за крайния успех:
"Това са бойци от сирийската опозиция от провинциите Идлиб и Латакия. Туркмени. Те са в много близки отношения с Турция и турците ги изпращат на различни места. Тези 1000 души по никакъв начин не могат да променят ситуацията на бойното поле.
По-важното е, че се изпращат наемници в Армения. При това от Русия. От организацията "Вагнер". Изпращат се именно специалисти, които могат да работят със съветските и руските противотанкови ракетни системи. Това е важно. Това може да изиграе съществена роля".
Павел Фелгенгауер коментира пред БНР какво ще бъде поведението на Русия, която е съюзник на Армения по линия на Организацията на договора за колективна сигурност и същевременно поддържа добри партньорски отношения с Азербайджан:
"За Армения е много важно да се опита да привлече Русия, която засега заема достатъчно неутрална позиция за разлика от Турция. Докато боевете се водят именно на територията на Карабах, който е част от Азербайджан от международна гледна точка".
Възниква въпросът възможно ли е да се стигне до пряк военен сблъсък между Русия и Турция в Южен Кавказ:
"Теоретично е възможно. Ако Армения успее да нанесе в Карабах голямо поражение на Азербайджан, Турция може непосредствено да се намеси в конфликта. Да вкара войска в азербайджанския анклав Нахичеван, който няма връзка с основната територия на страната, или да премине турско-арменската граница. Това ще бъде пряк сблъсък с Русия. Засега не изглежда, че това е задължително и че непременно ще стане. Такава заплаха обаче съществува".
Президентите на Русия Владимир Путин, на Съединените щати Доналд Тръмп и на Фравция Еманюел Макрон призоваха за незабавно прекратяване на боевете в Нагорни Карабах в качеството им ва съпредседатели на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Мнението на Фелгенгауер дали изявлението на тримата лидери може да промени обстановката на терен:
"Засега не трябва да очакваме нищо. Американците се самоизключиха от решаването на въпроса. Имат си избори, а и президентът им се зарази с коронавируса. Така че Америка няма да води там активна политика. Сега всичко се решава от войниците на бойното поле".
Интервюто на Ангел Григоров с Павел Фелгенгауер в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.