Приети са текстове, в които се настоява властите да разследват три банки за пране на пари и финансиране на престъпна дейност и тероризъм, както и загриженост за намеса на трети държави в медийната среда с цел дезинформация срещу ЕС.
С гласовете на социалистите, либералите и зелените, евродепутатите отхвърлиха предложенията, които целяха към текста за корупция по високите етажи на властта към премиера да бъде добавен и президентът.
Не бе прието и предложението да се добави текст за връзките между чужди разузнавателни служби и съветници на президента, както и да се приветства решението на българското правителство да изгони дипломати, за които се твърди, че са провеждали военен шпионаж и са събирали класифицирана информация, за да я предадат на трета държава.
Не бяха приети и текстовете, в които се искаше отпадане на мониторинга по Механизма за сътрудничество и проверка за България и в които да се отхвърли изразеното съжаление, че страната ни не е приела Истанбулската конвенция.
Пред "Хоризонт" евродепутатът от прогресивния Алианс на социалистите и демократите Петър Витанов заяви:
„По параграф 17, свързан с Истанбулската конвенция, ние не подкрепихме нашата група на социалистите и демократите, защото има едно изречение формулирано, че България трябва да приеме Истанбулската конвенция. Ние имаме решение на Конституционния съд , имаме решение на ръководния орган на партията и затова имаме възражения“.
Приета бе поправка на евродепутатката от "Обнови Европа" Рамона Стругариу, с която българските органи се призовават да разследват разкритията, според които три български банки - "Инвестбанк", Пиреос" и държавната българска банка за развитие са участвали в обработването на плащания с висок риск от изпиране на пари и финансиране на организираната престъпност и тероризъм.
Мецола беше автор на преобладаващата част от измененията, които целяха да се смекчат критичните пасажи срещу премиера и правителството.
Резултатите от вота по целия документ ще станат ясни след 17:00 часа българско време.