"В момента в страната има ясно оформена група от тестове за коронавируса, които се предлагат. Повечето колеги работят с тестове, които изследват поне два или три гена, което дава относително високо ниво на сигурност, когато говорим за положителния резултат. За отрицателните резултати може да има много причини за неточност, първата от които е неправилното вземане на проба или неправилен консуматив, това посочи в „Хоризонт до обед“ д-р Недялко Калъчев, управител на една от големите частни лаборатории.
„Друга причина за неточност на теста може да е транспортирането, пособията за вземане на материал, така че винаги може да има фалшиво отрицателен тест, рядко положителният може да бъде фалшиво положителен, не че това не се случва също. Всичко това касае PCR тестове“, поясни още д-р Калъчев.
Той посочи, че на Националния информационен портал на МЗ за тестването на населението е виден само броят на PCR тестовете. Информацията от другите тестове също е там, но не е видна за хората.
На въпрос какъв процент от хората с положителните PCR тестове развиват болестта, специалистът поясни, че такъв анализ не се прави все още.
„Ако имаме, например, положителна проба само по един ген, в късен цикъл, тълкуването на такъв резултат би било много по-лесно, ако се знае какъв е статусът на човека като антитела. Защото, ако ние знаем, че този човек има IgG антитела – тоест има имунитет, и такъв късен положителен ген – това би трябвало да се тълкува като човек, който излиза от инфекциозния си период и няма смисъл да бъде карантиниран. Но в момента по правилата той е PCR-положителен и трябва да е карантиниран. Така ще се затварят ученически класове, родители ще остават вкъщи, НОИ ще плаща болнични на родителите…“, коментира Недялко Калъчев пред БНР.
„За сигурността на тестове значение има производителят, има качествени и от европейски производители, и от Китай“, заяви в „Хоризонт до обед“ Антон Вълев от Националната аптечна мрежа.
„За да се гарантира качеството, Министерство на здравеопазването възприе една масирана кампания - всички тестове, които се предлагат през аптеките трябва да бъдат регистрирани като медицински изделия през Агенцията по лекарствата. Има специфична процедура, през която тестът се валидира и се доказва, че той е достоверен“, допълни той.
„Не казвам, че всички тестове са надеждни, но има система през Агенцията по лекарствата, през която всеки може да провери дали тестът за домашна употреба е утвърден от МЗ.“
По думите на фармацевта има по-засилено търсене на тестове за домашна употреба. Това са тестове реакция – антиген-антитяло, не са PCR тестове. Лесни са за употреба.
„Ако си направите домашен тест, не влизате обаче в никаква статистика, не могат да ви карантинират. Тук зависи от морала на всеки, ако е положителен резултатът, дали ще се самоизолира, за да пази останалите.“
До седмица трябва да имаме и противогрипни ваксини, уточни аптекарят.
По думите на Вълев все още лекарството ремдесивир не е регистрирано в България, болниците го купуват през Наредбата за нерегистрираните лекарства.
"Но такова лекарство през аптечната мрежа няма да се продава", посочи Антон Вълев.
Още по темата можете да чуете от звуковия файл.