Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четири станции ще измерват качеството на въздуха в Русе

Днес се проведе заседание на парламентарната комисия по околна среда и водите
Снимка: БГНЕС

Русе ще бъде единственият град в страната, освен столицата, в който четири станции ще измерват качеството на атмосферния въздух. Това заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров, който беше изслушан от ресорната парламентарна комисия.

Въпреки че министерството е изпълнило задълженията си, стриктният контрол върху промишлените обекти в града ще продължава, подчерта Димитров:

"МОСВ - четири станции, имате ги, съдействието на РИОСВ - имате го. Установен нарушител ще бъде санкциониран безкомпромисно. Какво повече искате да ви го гарантирам. Ако искате допълнителни уреди, нека Русе да ги закупи, да ги сложи, защото в момента Русе си мият ръцете с нас. Не е достатъчно да обичате града, дайте нещо от себе си в бюджета, купете една станция, преоборудвайте“.

Министър Димитров призова регионалната здравна инспекция да изпълнява своите отговорности и поясни, че това е институцията, от която зависи изготвянето на оценка за здравния риск за живущите в района. Контролните функции трябва да се осъществяват от директора на регионалната екоинспекция и местната власт:

"И да накажем действително виновния. И аз имам своите подозрения, че измерителните уреди в някои заводи не са на точното място, а на друго, че през нощта се отварят люкове и нарочно се изпуска, но всички работници си мълчат, за да си запазят работните места, а всички наоколо не виждат какво се случва, но това са само подозрения и не мога да кажа ти, ти и затуй нямаме право", каза екоминистърът Емил Димитров.

Активно участие по време на изслушването взеха депутатите от парламентарната група на БСП. Крум Зарков призова проблемът да бъде разпознат като национален казус, по който всички депутати и парламентарни групи да вземат отношение. 

Вече 35 години щом се спомене Русе, става дума за въздуха му. И той все е отровен. Първо румънски хлор, сега инвеститорски, клас А.

Поне трима от последните министри са заявявали, че са съпричастни към Русе и гражданите му, а проблемът си остава. Работата толкова се е вмирисала, че държавата изглежда предпочита да се прави на безсилна, отколкото да се разрови в политическите и икономическите връзки на най-високите нива.

Дауд Ибрям, на два пъти беше начело на екоинспекцията в Русе, но след като тръгна да се бори срещу замърсителите, си тръгна от службата. Пред „Хоризонт“ той каза:

„Русе стана заложник на корпоративни интереси. Проблем, който беше създаден от МОСВ и сега 8-10 години по-късно МОСВ е институцията, която трябва да реши този проблем и Русе да няма проблеми с чистотата на въздуха. Едно от основните предприятия, сочено за потенциален замърсител на въздуха, създава проблемите. Въпросът е да се спазват всички условия в подписаното комплексно разрешително. Това, което подозираме, и това, което институциите твърдят, че няма замърсяване, на практика има. Има отделяне на неорганизирани емисии в околната среда. И понеже процесът е цикличен, това става като бумеранг“.

Казано накратко - ако печката ви вкъщи пуши и от комина бълват сажди, но на задната входна врата към двора не се усеща нищо, значи печката не пуши. Тоест, трябва да се сложат измервателни устройства там, където им е мястото, а не където на инвеститорите би им е било удобно. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна