„В психиката имунитет няма. Тя може да реагира на всичко и по всяко време, без дори да виждаме някаква видима причина или реална заплаха за това“. Това каза за БНР Михайлина Абрашева, психолог и социолог.
През пролетта на тази година Абрашева е следяла ежедневно проучванията на различните социологически агенции за разпространението на коронавируса и на базата на тях е оформила три групи на психическа реакция на хората.
„Първата група я нарекох „панически група“, която основното, което подкрепя и подържа като твърдение е, че Covid-19 е смъртоносна опасност. Това са най-уплашените хора, хората, които имат желание да се крият, да ограничат 100% контакти, излизания и те изпадат в ступор“, коментира Абрашева.
Тя подчерта, че паникьосаните хора от разпространението на коронавируса в момента са повече, отколкото пролетта и това се случва през последните 15 дни с достигането на четирицифрено число на броя на заразените.
„Втората група, която съм отсяла, е най-масовата и слава Богу. Аз съм я кръстила „тревожна група“, но това е най-реалистична група. Тя е със следното отношение - да, има заболяване, вирус, който е със силни грипни симптоми, но може и да е много опасен“, подчерта Абрашева в предаването „12+3“.
По думите ѝ, а ако се увеличават случаите, а не се затягат мерките, тревожността пак ще се увеличава. Ако се затягат мерките и се овладеят случаите, тревожността пак ще се увеличава.
В третата група, която психологът очертава, влизат тези, които не вярват, че има вирус:
„Те са също толкова радикални, колкото са паникьосаните и са не по-малко опасни като поведение, като действие и мислене“.
Интервюто с Михайлина Абрашева можете да чуете в звуковия файл.