Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След затварянето на нощните заведения в различни региони

От Сдружението на заведенията питат: Какво очаква над 100 000 души, заети в бранша

| обновено на 26.10.20 в 14:16
Снимка: БГНЕС

Собствениците на нощни заведения, които в някои градове са затворени заради коронавируса, ще настояват за финансови компенсации. На среща утре браншови организации ще решават дали да преминат към протести. Емил Коларов от сдружението на заведенията обяви, че ще искат и оставките на кметове, подписали местни заповеди за затваряне. По темата - Наталия Ганчовска:

Ефектът от драстичните, според собствениците мерки, които се прилагат към бранша, биха оставили без работа около 120 хиляди заети в нощните заведения и още хиляди по веригата в секторите, с които рестораньорите работят. Според Емил Коларов, в някои от кметовете, които подписват със затваряне на заведенията, се поддават, било на внушен страх или на оказван натиск:

"Може би под натиск на местните щабове. Може би под натиск на някакви други организации. И най-вече, сигурно под натиск на лекарите".

Затова собствениците от бранша смятат, че данните за разпространението на заразата през заведенията са манипулативни и обявиха, че искат кметски оставки и че вероятно няма да спрат дотам:

"Да, хората сигурно ще искат да излязат на протест".

Нощните заведения затварят и в областите Варна и Русе,  решиха областните кризисни щабове. До 13 ноември във Варненско затварят също така пенсионерските клубове. На сватби и кръщенета ще могат да присъстват  до 10 души. В област Русе ограничението е до 30 души.

В нощните заведения работят между 100 и 120 хиляди души, а след повторното затваряне има клубове, които вече няма да отворят било заради икономическия удар, който пандемията нанесе, или заради липсата на сигурност, казва Емил Коларов:

"Използвали сте си всичките платени и неплатени отпуски, защото един път минахме през това нещо. Използвали сте възможността да бъдете на борсата, за да получавате държавна помощ. Какво ви очаква?"

Затова от бранша коментираха, че ще се противопоставят с всички средства на тази неправда, по думите на Коларов, който не изключи и протести:

"Като браншови организации със сигурност на 100 процента няма да можем да спрем недоволството на хората, ако съответно няма някакви ответни нормални действия от страна на кметовете или на тези, които решават тези неща".

Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна