"Грипът е по-опасен за децата, отколкото Covid-19. От грип загиват деца, случвало се е пред очите ми. Не съм виждал нещо страшно, поне до момента, да се е случило от Covid на дете. Не казвам, че не се случва, но в България не се е случвало и надявам се да не се случи". Това каза пред БНР инфекционистът д-р Валери Велев, гл. асистент в Катедра по инфекциозни болести.
"Децата с положителен PCR тест са с много бедна симптоматика, а тези без симптоми не достигат до нас. За симптоматика говорим, когато става дума за повишена температура - около 38 градуса, кашлица, хрема и обикновено се разминаваме само с това", обясни той.
Препоръката на д-р Велев беше да се спазват мерките за дезинфекция и дистанция:
"Да не се водят децата там, където има струпване на много хора, и максимално често да се мият ръцете".
Според него училищата трябва да са последното нещо, което да се затвори заради епидемията:
"Само при много голям драматизъм и то временно. Няма как децата да останат само на дистанционно обучение. Вече видяхме, че този вирус ще присъства няколко години в живота ни. Когато децата излизат в дистанционна форма, трябва да се знае, че това е временно".
По думите на инфекциониста с нарастването на броя на случаите ще нараства и смъртността:
"Изработени са протоколи на лечение, които ни позволяват да се справяме с най-тежките случаи доста по-успешно", подчерта той и добави, че това се вижда в показателите, отчитащи различен темп на нарастване на заболеваемостта и смъртността.
Д-р Велев прогнозира, че трябва да минат поне две седмици, за да се види резултатът от по-строгите мерки.
Интервюто на Людмила Железова с д-р Валери Велев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.