Учебният процес ще продължи на фона на призивите училищата и университетите да бъдат затворени и това е разликата с предишното затваряне през пролетта, отбеляза Джингозян. Ще се излиза по медицински причини, за пазаруване на основни хранителни продукти или за упражнения на открито.
Новината не се приема еднозначно. Протести в Лондон, Бирмингам и Дорсет предшестваха решението за повсеместно затваряне. Новите рестрикции ще бъдат обсъдени в парламента утре. Очаква се сериозна съпротива срещу налагането на втора карантина в Англия от страна на Консервативната партия, подчерта Джингозян.
„Това е изключително трудна политическа задача за Борис Джонсън. Налагането на какъвто и да е вид мерки, ограничаващи разпространението на този вирус, означава сериозни щети за икономиката. Въпросът е да се намери баланс между икономиката и здравето на хората“, коментира Нишан Джингозян в предаването „Преди всички".
Covid кризата оказва сериозен натиск върху финансите на страната, посочи анализаторът. Държавният дълг е прескочил границата от два трилиона британски лири, а икономиката за първото тримесечие на 2020 г. се е свила с почти 21%.
Мерките срещу коронавируса във Великобритания са изключително стриктни. Глобата за неносене на маска в градския транспорт например започва от 200 лири, в магазините е въведено еднопосочно движение, разказа още Нишан Джингозян.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.