Художникът и писател Сотир Гелев среща безстрашните деца и родители с чудати същества от друг, мистичен свят. В новата си книга „Приспивни песни за феи и чудовища“ авторът създава мост между децата на хората и тези на другите – таласъмите, великаните, джуджетата, каменоядите, водните духове, върколаците, вампирите, русалките, троловете, баншите и феите. Книгата подслонява още Онези, които живеят под леглото и ядат чорапите в семейството, както единствения по рода си в този и всеки друг свят сфинкс.
Като превежда на човешки език песните на чудноватите създания, Сотир Гелев дава възможност на всяко дете да заспи с приспивна и поучителна песен. Това превръща времето преди сън в приключение, изгражда забавна връзка между децата и техните родители, които имат нелеката задача да разкрият смисъла зад някоя и друга причудлива дума и припомня, че освен нашата реалност съществува и друга, която е също толкова интересна и богата на истории, традиции и емоции.
„Почти всички едновремешни детски книги напоследък претърпяват редакция във връзка с това, че ние смятаме, че светът, който трябва да представим на децата, е някакъв точно определен, а не такъв, какъвто е. Това според мен невинаги е много правилно. Затова съм се опитал в тази книга да разкажа за различни същества, които живеят по различен начин, но са не по-малко чувствителни от нас“, сподели в ‚Артефир“ авторът на „Приспивни песни за феи и чудовища“ Сотир Гелев.
В тази нова книга той за пореден път пише и едновременно с това илюстрира историите си в рими. Създава съществата спрямо представата си за тях, но с това цели да пробуди въображението на малките читатели, които да ги доразвият в съзнанието си.
„Приспивни песни за феи и чудовища“ излиза две години след като „Как Лора се научи да брои десет“ получи литературната награда „Перото“ в категорията „Детска литература“. Какво очаква новата книга на Сотир Гелев зависи от безстрашните деца и родители им, които ще четат и заедно ще пеят приспивните песни в нея. В страниците на изданието е поместен и справочник за съществата, които художникът създава, но за тях можете да научите повече и в звуковия файл.