Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вицепремиерът Томислав Дончев:

Да вървим от „икономика на ишлемето“ към „икономика на знанието“

Бюджетни средства, европейски инструменти и частни инвестиции трябва да се обединят

| обновено на 13.11.20 в 13:19
Вицепремиерът Томислав Дончев
Снимка: БГНЕС

Бюджетни средства, европейски инструменти и частни инвестиции трябва да се обединят, за да се развиват иновациите и науката. Това ще изведе България от „икономиката на ишлемето“ към „икономиката на знанието“, заяви вицепремиерът Томислав Дончев на дискусия, която представя първия стълб от Националния план за възстановяване и развитие.

За иновации, образование, наука и индустрия в този план са предвидени 2,4 милиарда лева.

Две трети от финансовия ресурс по Националния план за възстановяване и развитие трябва да се реализира в първите две години, с дългосрочен ефект през следващите години, посочи Дончев.

„Убеден съм, че България може не само да изнася скъпи, ценни и квалифицирани кадри, но да изнася и скъпа, ценна продукция, а да внася тези квалифицирани кадри, които е изгубила през годините назад“, каза той.

Парите по Националния план за възстановяване и развитие трябва да дойдат от новия инструмент на Европейската комисия, наречен „Следващо поколение”. България ще има достъп до 12 милиарда лева безвъзмездно финансиране за справяне с последствията от коронакризата, както и 9 милиарда лева заеми.

Финансирането в тази сфера трябва да гарантира добавена стойност в следващите поне 10 години, посочи вицепремиерът.

Първата от поредицата дискусии по Националния план за възстановяване и устойчивост - с фокус „Иновативна България“, се провежда днес с участието на Томислав Тончев, министрите на икономиката и на образованието и науката Лъчезар Борисов и Красимир Вълчев, както и на представители на бизнеса и академичните среди.

Четири приоритетни сфери са обособени в Националния план за възстановяване и устойчивост на България, който бе представен от вицепремиера Томислав Дончев в края на октомври.

В него са обединени проектите, които страната ни ще защитава пред Брюксел по инструмента „Следващото поколение Европейски съюз“ и които ще бъдат финансирани от еврофондовете до 2027 година.

Иновативна, зелена, свързана и справедлива България са четирите стълба, между които ще бъдат разпределени 16,7 милиарда евро от следващата многогодишна финансова рамка и 12,2 милиарда евро от инструмента „Следващото поколение Европейски съюз“.

Акцентът на първия стълб, който ще бъде представен днес, са иновациите и науката, обяви по-рано Дончев:

„Единственият път България да бъде по-богата, това е не само да произвежда повече, а да произвежда по-скъпи продукти, уникални стоки, които не просто са произведени в България, но защо не и са изобретени тук“.

Поради усложнената епидемична обстановка дискусията се проведе онлайн. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна