Филм за агресията в градския транспорт и на улицата. Така резюмират документалния филм "Стражарите на нашата съвест", който се снима в момента под режисурата на Станислав Дончев.
Камерата проследява всекидневни моменти и конфликти на хора на различна възраст, но с професии, които упражняват някакъв контрол – в градския транспорт, за неправилно паркиране, служители на реда (катаджии), призовкари.
Някои наричат тези професии „най-омразни“, но те са необходими за обществото, обясни пред Радио София проф. Петя Александрова, преподавател в НБУ и съсценарист на филма (заедно с Теодора Дончева).
„Върху тях се изсипва това неудобство, което изпитват гражданите, когато нарушават правилата. От една страна всеки осъзнава, че трябва да има закон и ред, но всеки ден някой на дребно, хитряшки ги нарушава. Във филма показваме, че хората контрольори са нормални хора като нас, имат свой живот, с хобита и лични интереси. Но непрекъснато усещат, че са прицел и обект на неприязън и агресия.“
Петя Александрова уточни, че снимачният процес не върви гладко, заради епидемията (в момента в градския транспорт не се налагат глоби, а се продават билети), а и заради изискването и стремежа да се запази достойнството на нарушителите (оператор е Стефан Бояджиев).
„Идентифицираме се с нашите герои, гледната точка на нарушителите ще остане зад кадър. Това не е публицистика, търсим наблюдението“, допълни сценаристката.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Петя Александрова.