Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Смилов: Ветото за Северна Македония обрича района на маргинализация в периферията на Европа

Трябва да се мисли за излизане от капана, в който сме влезли, смята политологът

Даниел Смилов
Снимка: БГНЕС

„Инцидентът с ветото“ за Северна Македония е „куриозен от много гледни точки“. Това заяви пред БНР политоголът доц. Даниел Смилов, преподавател в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.

Това е в противоречие с позиции, които досега страната ни е отстоявала, защото от 90-те години ние сме страната, която най-активно е подкрепяла Македония за нейното еврочленство и това е наш стратегически приоритет, коментира той в предаването „Преди всички“.

Досега ГЕРБ поддържаше проевропейска линия, защити приоритета за Западните Балкани пред европейци, които не са много убедени, че регионът трябва да стане част от Европейския съюз, посочи доц. Смилов.

„Това беше голям успех за нас. И сега ние сме готови всичко това да зачеркнем, да налеем маслото в друг огън – на настроенията в самата Европа, че част от Балканите нямат място в ЕС. Това вече е работа срещу българския дългосрочен интерес. Интересно защо ГЕРБ го прави това. Процесът на разширяване е важен за нас и ако го блокираме, обричаме региона си на маргинално съществуване в периферията на Европа.“

Според политолога едно от обясненията е това, че заради отслабената си позиция във вътрешнополитически план премиерът Бойко Борисов е решил „да се преизмисли като по-националистически настроен лидер, да печели популярност на база на залитания в такава посока“.

Засега не сме свързани реално със Северна Македония - нямаме пътища, не си гледаме телевизиите, не се възползваме от близостта, изтъкна още Даниел Смилов.

„Най-малкото е странен начинът, по който сме избрали да помагаме“, допълни той относно договореностите да подпомагаме Северна Македония по пътя ѝ към пълноправно членство в ЕС. В договора за добросъседство има много общи и обтекаеми формулировки и е трудно да се изгради ясна позиция на негова основа, подчерта преподавателят.

„Може би сме в такава ситуация, че трябва да се мисли за опит за излизане от капана, в който сме влезли. Анекси, може би декларации биха били някакво решение.“

От политическите изказвания у нас не става съвсем ясно какво би ни удовлетворило в кратък период напред, за да вдигнем ветото, отбеляза политологът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна