От първи януари минималната пенсия за стаж и възраст става 300 лева месечно. Това реши окончателно парламентът, който прие бюджета на Държавното обществено осигуряване.
По-рано депутатите приеха на второ четене и бюджета на Здравната каса, а до края на работния ден трябва да бъде гласуван и държавният бюджет за догодина. В него е заложен дефицит от 3,9 % от брутния вътрешен продукт и спад на икономиката от три на сто.
Още преди да започне работата по държавния бюджет за 2021 г. стана ясен много важен детайл - спорните текстове за удвояването на плащането на бързите кредити при забавянето на обслужването им ще бъдат отменени. Това ще стане през текстовете на държавния бюджет, а предложението на независимия депутат Спас Панчев ще бъде премахнато с текстове на Менда Стоянова от ГЕРБ.
В пленарната зала депутатите работят по текстовете на Държавното обществено осигуряване, а първият оживен дебат за днешното заседание бе по размера на минималната пенсия, която от 1 януари се увеличава от 250 на 300 лева.
Георги Гьоков от левицата заяви:
„В случая водещо е предизборното обещание на „Обединени патриоти“. Разбира се, в това няма нищо лошо, но защо не държите докрай на обещанието си в цялост, защото там наред с увеличаването на минималната пенсия на 300 лева, стоеше и обещанието за преизчисляване на всички пенсии“.
Д-р Хасан Адемов от ДПС заяви, че с увеличаването на минималните пенсии се дава лош сигнал към хората, които се осигуряват на реалните си доходи и се променя балансът в пенсионната система:
„Популизъм е да се говори, че сме против 300 лева пенсия, но трябва да кажем истината за тези пенсии - тази истина я плащат българските данъкоплатци, тази истина се казва „допълнително половин милиард“
Александър Сиди от "Обединените патриоти" отговори на критиките:
„Да, изпълнили сме своето предизборно обещание, да, за ужас на БСП, които не успяха три години и половина с атаките срещу нас, но в крайна сметка, пак казвам - българските граждани са достатъчно мъдри, за да разберат кой точно направи така, щото минималната пенсия да бъде 300 лева“.
Минималният осигурителен праг става 650 лева от догодина, колкото ще бъде минималната работна заплата, реши още парламентът.
Прагът за тютюнопроизводителите ще се запази 420 лева. Максималният осигурителен праг също остава непроменен - 3 000 лева, срещу което остро възразиха от левицата.
Да се увеличи максималният осигурителен праг, а най-ниските пенсии да не се увеличават до 300 лева от 1 януари бяха са част от предложенията на БСП и ДПС в бюджета на Държавното обществено осигуряване.
Драгомир Стойнев от левицата припомни, че максималният осигурителен праг от 3 000 лева не е променян от три години:
„Колкото по-голяма заплата получаваш, съответно натискът върху твоите доходи е много по-нисък, защото за този човек, който взима три хиляди лева неговата максимална тежест е 33% . Този, който взима двойно повече - 6 хиляди лева, неговата тежест ще е 16%. Каква е логиката?“.
Депутатът от БСП Надя Клисурска настоя за ръст до 3 900 лева, което ще осигури достойни по-добри приходи в общественото осигуряване и по-добри бъдещи пенсии на хората с високи доходи:
„В момента около 120 хиляди български работещи получават възнаграждение над 3000 лева, но те не внасят своите осигуровки в осигурителната система“.
От своя страна д-р Хасан Адемов от ДПС определи като несправедливо увеличаването на най-ниските пенсии от 250 на 300 лева от 1 януари:
„Според нас не е нормално минималният и максималният размер да се увеличават, да се осъвременяват по-точно, от 1 януари, а останалите пенсии - с 5% при това, от 1 юли“.
Обезщетението за втората година от майчинството се запазва на 380 лева, решиха още депутатите.
По-рано Народното събрание одобри бюджета на Здравната каса, който възлиза на повече от пет милиарда лева. С него се осигуряват възнаграждения на медиците, които са на първа линия с борбата с пандемията от Covid-19.
Само за догодина 60 дни неплатен отпуск ще се признават за трудов стаж.
Здравната каса ще разполага с 5,3 милиарда лева догодина. Това ще е сумата на възможните разходи на Касата.
С преходните и заключителни разпоредби на закона бяха гласувани и добавките, които медиците ще получават към заплатите си в условията на пандемия от Covid-19. Ако месечното възнаграждение на лекар е под 5 000 лева, той ще получава 600 лева допълнително. Добавките за медицинските сестри са 360 лева, а за санитарите - 120 лева. За техните доходи не е предвиден горен праг, над който не се получават добавки.
От опозицията разкритикуваха управляващите за липсата на пари в резерв на Касата. До тази година резервът е бил в размер на 5% от средствата, припомни д-р Нигяр Джафер от ДПС:
„За следващата година този резерв е нула. Ние смятаме, че това са изключително неразумни стъпки, които няма да дадат свободата на действие на тези, които ще вземат по-нататък решения за управление на тези средства в рамките на над 5 милиарда“.
Веселин Марешки от „Воля“ поиска безплатни лекарства за децата до 14 години, които ходят на училище и за възрастните хора:
„Във всички наши срещи - и с наши фенове, и с фенове на останалите политически партии, ние не чухме нито един човек, който да се противопостави, дори и бегло на това предложение. Напротив, отвсякъде получихме много категорична подкрепа“, каза Марешки.