Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Банките в ЕС ще трябва да търгуват деривати в рамките на единния блок след Брекзит

От януари 2021 г. банките в Европейския съюз ще трябва да използват платформи в рамките на ЕС за търговия с финансови деривати, съобщи в сряда Европейският надзорният орган за ценни книжа и пазари (ESMA), цитиран от Ройтерс.

Решението на ESMA означава, че от 1-ви януари и британските банки ще трябва да търгуват деривати със свои контрагенти от ЕС на платформи за търговия в рамките на единния блок.

Финансовите деривати, наричани също дериватни инструменти, са финансови инструменти, чиято стойност е производна от стойността на даден актив.

Това решение може да доведе до сериозно ограничаване на търговията на Лондонското сити, което е най-големия център за търговия с дериватни финансов инструменти в света.

Европейският орган за ценни книжа и пазари определя т. нар. "задължения в ЕС за търговия с деривати (DTO)", след като Великобритания напусне окончателно Европейския съюз на 31-ви декември 2020 г.

ESMA заяви, че това задължение (DTO) няма да се промени спрямо първоначалната политика, която беше определена миналата година, което означава, че инвеститорите от ЕС ще трябва да използват платформи за суапове в рамките на единния блок или базирани в държава извън ЕС, на която вече е предоставена "еквивалентност", или разрешение за подобна дейност, каквото е, например, разрешението за финансовите пазари на САЩ.

Това ще означава, че клоновете на европейски банки в Лондон са изправени пред противоречивите изисквания на ЕС и Великобритания относно това къде да търгуват деривати.

"ESMA признава, че този подход създава предизвикателства за някои контрагенти от ЕС, особено за клонове в Обединеното кралство на европейски инвестиционни посредници", посочи Европейският надзорният орган за ценни книжа и пазари.

"Въпреки това ESMA счита, че контрагентите от ЕС могат да изпълнят своите задължения по DTO, като търгуват на местата за търговия на ЕС или на допустимите места за търговия в трети страни и това положение е преди всичко следствие от начина, по който Великобритания е избрала да приложи задължението за търговия с деривати".

Дериватната индустрия и британското правителство призоваха Брюксел да осигури еквивалентност, за да се избегне сблъсък по отношение на конфликти с задължението за търговия на деривати, или да се въведе бързо правно заобикалящо решение.

Досега Брюксел не е предоставил на Лондон еквивалент за търговия с деривати.

"Въз основа на настоящата правна рамка и при липсата на решение за еквивалентност от Европейската комисия, ESMA не вижда място за предоставяне на по-различни насоки", допълни Европейският надзорният орган за ценни книжа и пазари.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна