Заместникът на Хамилтън - най-бърз в Бахрейн (ОБНОВЕНА)

Британецът Джордж Ръсъл записа най-добра обиколка в първата свободна тренировка преди Гран при на Сахир от Формула 1, след като замени сънародника си Люис Хамилтън в шампионския болид на "Мерцедес".

Световният шампион Хамилтън даде положителен тест за Ковид-19 и ще пропусне състезанието, заради което Ръсъл бе промотиран от "Уилямс" и заменен в същия отбор от абсолютния дебютант Джак Ейткън (Великобритания).

Ръсъл доминираше в първата квалификационна сесия под прожекторите в Бахрейн и записа рано най-доброто време. То изглежда странно за традициите на Формула 1 - 54.546 секунди, но причината е промененото трасе. То е значително по-късо със своите 3.543 километра, като обиколката е почти пълен овал и с минута по-бърза от миналия уикенд.

Ръсъл даде най-добрата обиколка със софт гуми, а зад него на 0.176 секунди завърши нидерландецът от "Ред Бул" Макс Верстапен. Трети бе неговият съотборник Александър Албон (Тайланд), а финландецът Валтери Ботас финишира четвърти във втория болид на "Мерцедес".

Дебютантите Пиетро Фитипалди (Бразилия) с "Хаас", който замени контузения Ромен Грожан, и Ейткън завършиха съответно 19-и и 20-и на съкратеното трасе в Сахир.

Джордж Ръсъл (Великобритания) с "Мерцедес" записа най-добро време и във втората свободна тренировка преди Гран при на Сахир на съкратеното 3.543-километрово трасе в Бахрейн.

Пилотите на "Мерцедес" се впуснаха в ранна гонка за първото място, финландецът Валтери Ботас бе първи със скоростна обиколка. Той постави време 54.50 секунди още в началото, но то бе нулирано заради излизане от трасето. Така Ръсъл получи шанс да атакува първото място и въпреки че бе с две десети по-бавен, той оглави чарта.

Ръсъл навъртя още няколко рунда и късно в сесията се върна в гаража за софт гумите. Ботас направи същото, но предвиденият още преди тренировката трафик ги ограничи. Така най-доброто време остана 54.713 минути, записано от британеца.

Макс Верстапен (Нидерландия) с "Ред Бул" записа второ време с 0.128 секунди пасив от това на Ръсъл, докато Серхио Перес (Мексико) с "Рейсинг Пойнт" остана трети с 0.153 изоставане.

Ботас даде едва 11-о време с 0.608 зад Ръсъл, а обичайно бързи пилоти като Ландо Норис (Великобритания) с "Макларън" и Шарл Льоклер (Монако) с "Ферари" прекратиха рано участието си с технически проблеми.

Четирикратният световен шампион Себастиан Фетел (Германия) с "Ферари" пък завърши едва 16-и на 1.117 секунда.