Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудото на спасението на българката Регина Канети на път към Обетованата земя

Регина Канети
Снимка: личен архив

На 10 декември 2020 започва Ханука - еврейският празник на светлината в най-тъмните дни на годината. Ханука е време за благодарност за едно чудо, описано в Библията и спасението на евреите. Регина Канети, родственица на нобеловия лауреат Елиас Канети, е една от пътничкитите на кораба „Салвадор“. Гемията е стара, претоварена с евреи, бягащи от нацизма към Светите земи. При капацитет от 150 пасажери, на борда в нощта на корабокрушението са 350. Трагедията се разиграва на 12 декември 1940 г. Регина Канети е една от десетината оцелели. Сега тя е близо 100-годишна, монахиня е в манастира „Нотърдам на Сион“ в Ерусалим.

През лятото на 1940-та година Регина Канети току що е завършила, със златен медал, френския колеж в Русе и е приета да учи медицина в София. Всичко изглежда изпълнено с надежди, докато връчват заповед на семейството да напусне до 24 часа България. Нужни са сериозни връзки за да забавят изпълнението на заповедта, докато намерят превоз за Обетованата земя - единственото сигурно място за евреите през годината на започващата война. В началото на декември преустроената гемия „Цар Крум“ потегля под името „Салвадор“. Виждайки прогнозата за времето екипажът моли турските власти за подслон, но им е отказано. Бурята се случва около турските брегове. Сестра Регина е сред десетината спасили се от около 350 пътници.

"Майка ми и брат ми загинаха, и баща ми и аз останахме живи", каза сестра Регина за своето спасение.

Манастирът „Нотърдам на Сион“ в Ерусалим                                                                                Снимка: личен архив

Морето е погълнало всичко, което семейството е имало. Успяват да стигнат до Обетованата земя, но са били принудени да работят най-черна работа. Тогава Регина взема решение да се посвети на Господа и влиза в манастир. Но съдбата я среща с „българи“, при това при доста странни обстоятелства. Сестра Регина се срещнала с д-р Юда Данон, сегашен президент на университета в Ариел, най-новото израелско висше учебно заведение.

Д-р Данон е бил току-що завършил медицина и мобилизиран като военен лекар. Търсил е къде да настани ранените войници. Решава да почука на портите на манастира, където е и сестра Регина. За щастие точно тя е била дежурна на вратата. Откриват, че имат общ език - българският. В манастира освен изплашени местни араби е имало и ранени йордански войници. Двамата със сестра Регина се разбират един салон да бъде освободен за израелски ранени, а срещу това д-р Данон ще преглежда и лекува и противниковите ранени бойци.

"Ние бяхме приготвили манастира за хора, които са ранени, и затова той дойде в манастира".

Предстои Коледа. За първа година манастирът няма да приема миряни. Дори по време на войните, той е бил отворен за всички християни. Пандемията налага нов дневен ред. Дори монахините ще посрещат Коледа на „капсули", както са наредбите на Министерството на здравеопазването.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени