Само преди две седмици Европейската комисия отправи последно предупреждение към България за задълбочаващи се нарушения в защитените зони по „Натура 2000“, чрез одобрени планове и проекти за строителство в тях и даде двумесечен срок на страната ни да отстрани нарушенията. Към наказателната процедура природозащитни организации добавят още един случай - готовността за мащабно строителство в защитената зона „Рупите“, което предизвика серия от граждански протести.
Дали и колко е незаконно строителното намерение там и може ли да бъде спряно?
Инвестиционните интереси към Рупите - място, което хората свързват с пророчицата Ванга и смятат за изцеляващо заради уникалната природа, не са от скоро. Към това природно наследство последните години добавиха и невероятните археологически открития, благодарение на които древният град Хераклея Синтика излезе на повърхността.
Мястото, в което хората връщат физическото си и духовно здраве, напоследък обаче е наситено с напрежение. Огромен терен от 12 декара е заграден с намерения върху него да се изградят къщи за гости. Несъгласието да се посяга по този начин на Рупите доведе до серия от протести. След приключване на археологическото проучване на частния имот, което е задължително, няма пречка за старта на строителството от инвеститора Валентин Парапунов, който е и общински съветник в Петрич.
Община Петрич, на чиято територия се намира защитената зона, няма почти никакви правомощия да спре това. От заместник-кмета по строителството Минка Салагьорова разбираме, че строителният замисъл е започнал преди повече от седем години, а общинското ръководство от 2015 е наследник на този проблем. Госпожа Салагьорова повдига и завесата на онова, което се е случвало и с чие участие е ставало:
„Няма как Община Петрич да вземе отношение за частен имот по казус, по който са се произнесли компетентните институции. Противното би било превишение на правомощията“.
Още през 2018 година природозащитни организации и обществената група „Спаси Рупите“ сезираха институциите за сериозни нарушения в документацията и разрешителните режими на Рупите. Започналите проверки към момента са с неизвестен резултат. Според Андрей Ковачев, председател на сдружение за дивата природа „Балкани“, в цялата история има видимо престъпление:
„Там има ясни нарушения на европейските директиви. Три общо документа на РИОСВ-Благоевград разрешават строителство на Рупите за един проект на една обща фирма, разделен на три отделни части. ... Има ясно заобикаляне на изискванията на закона. Самият инвеститор и РИОСВ съзнателно са заобиколили изискванията на закона в нечия частна полза, което значи, че това е престъпление. Тези решения трябва да бъдат отменени и отговорните би трябвало да бъдат подведени под отговорност“.
Една от причините, според природозащитниците, за да има сериозни нарушения на европейското законодателство в защитените зони, е фактът, че след одобрението им от ЕК и правителството на България е трябвало МОСВ да издаде заповеди за целите и начините на опазването им. А издадените такива са много малко. Потвърдиха го и в отговор от ековедомството:
„Министерство на околната среда и водите в момента извършва проверка на цялата документация по издаване на административни актове на директора на РИОСВ - Благоевград по реда на екологичното законодателство, с които е съгласувано строителство в местността Рупите, в землището на с. Рупите, община Петрич и попадащи в границите на защитени зони от мрежата „Натура 2000“ и които са предмет на обсъждане в медиите. Към настоящия момент проверката все още не е приключила“.
А за проверката на законността на документите и издадените разрешителни за строителство в Рупите от МОСВ заявиха следното:
„Със Заповеди на министъра на околната среда до този момент са обявени 36 броя защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. В момента тече процес на поетапно издаване на заповеди за обявяване и на останалите защитени зони за местообитания.
За защитена зона BG0001023 „Рупите – Струмешница“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна все още няма издадена заповед на министъра на околната среда и водите за обявяването ѝ“.
А в това време казусът в Рупите отива като пореден сигнал до ЕК, категоричен е председателят на сдружението за дивата природа „Балкани“ Андрей Ковачев.
Репортаж на Кети Тренчева в предаването „12+3“ можете да чуете от звуковия файл.