Националният борд по туризъм изпрати писмо до правителството за необходимостта от ревизиране на заповедта на министъра на здравеопазването и изработване на специална програма за големите предприятия за периода 2021-2022.
„Де юре хотелите остават отворени, но де факто дейността им е сведена до минимум поради обстоятелството, че ресторантите са затворени и това води до невъзможност да бъде предоставяна стандартната туристическа услуга“, пишат от организацията. Изключването на големите предприятия от програмите за подпомагане в хода на пандемията и във времето за преодоляване на последствията през цялата 2021 г., е сигурна предпоставка за фалити, загуби на данъци и безработица, което ще доведе до крах на икономиката на страната, предупреждават от Националния борд по туризъм.
Да бъдат отворени заведенията към хотелите – за това настояха малко по-рано и от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. За персонала и собствениците на хотелите няма предвидени компенсации, тъй като техният бизнес не е затворен със заповед, но реално не им е позволено да работят, посочват от БХРА. От организацията излязоха с поредното отворено писмо.
Спешно да заработи схема за компенсиране на собствениците на хотели и заведения, за да се избегнат масови фалити. Финансовата помощ от страна на държавата към тях да бъде в размер минимум на 30 на сто от оборота за периода на затваряне от предходната година, а за новите бизнеси – на предходния период, в който са били отворени с пълен работен капацитет, посочват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
Атанас Димитров, член на управителния съвет на организацията:
„Приоритет е здравето на хората, но сме загрижени от случващото се - трябва ясно да дадем отговор дали искаме да имаме туризъм и дали искаме той да е приоритетен отрасъл“.
Изпълнителното бюро на БХРА написа десетки писма до управляващите, проведе безброй разговори, предложи в пъти повече мерки, с които да се спаси туристическият бизнес, без това да е с цената на повече заболели и смъртни случаи.
„Бяхме готови да останем затворени колкото е нужно, стига държавата да ни компенсира финансово. Предлагахме схеми и давахме примери с европейските мерки“, пишат от БХРА.
Голяма част от хотелиерите са инвестирали в човешкия ресурс, подчерта Димитров.
„Има скъпоструващ персонал, който трябва да бъде издържан, защото не може да излезе в отпуск. Или изпускаш тези хора, или продължаваш да им плащаш работните заплати“.
От БХРА приканват:
„Държавата трябва да вземе далновидно решение. Ако искаме да запазим работни места, трябва да запазим и работодатели... Някой ни жертва, без да има реален ефект от тази жертва“.
Стигнаха ли до бизнеса средствата за компенсации:
„Усещаме мерките, но със закъснение... Трябва да се оптимизират сроковете. Ако искаме да съхраним сектора, трябва да се помисли за бързо обезщетение за работници и бързо обезщетение за работодатели“.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.