Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министерство на енергетиката не прие подарък от активисти - "елха" с прах от ТЕЦ

| обновено на 18.12.20 в 16:12
Акцията пред Министерството на енергетиката
Снимка: Добромир Видев

"Коледна елха" с прах от ТЕЦ-овете в Гълъбово беше оставена пред Министерството на енергетиката.

С това от "Грийнпийс - България" напомниха, че страната ни закъснява с решението как да бъде трансформиран въгледобивът и производството на ток от него.

Десислава Микова от екоорганизацията обясни: 

"Министерство на енергетиката от години отказва да изготви план за преход на България от въглищата. Такъв план може да бъде справедлив за хората, предвидим за икономиката и добросъвестен за околната среда. Планът за справедлив преход във всеки въглищен район трябва да бъде съобразен с плана на Европейския съюз за нулева въглеродна икономика и енергетика до 2050 година".

От Министерството на енергетиката не приеха подаръка на "Грийнпийс - България". 

По различни данни в района на Гълъбово американските ТЕЦ-ове спазват на 98% еконормите за чист въздух. В началото на септември „Грийнпийс – България“ пък загубиха дело, резултатът от което ще е, че държавната ТЕЦ „Марица изток 2“  ще работи безсрочно, без да спазва новите норми за вредни емисии на Европейския съюз. Еколозите казват, че държавата не може да задели 312 млн. лева за по-добри сероочистки.

Не само заради централите, а и заради непредприети мерки за по-чист въздух, в началото на декември Европейската комисия обяви, че ще съди България в Съда на ЕС. Нивата са 2,5 пъти повече от европейските правила. И това няма да първият случай, в който ЕС ще ни съди за мръсен въздух. Част от решението за по-чист въздух Десилава Микова от „Грийнпийс-България“ обвързва с преструктурирането на въгледобива. Тя припомня, че до края на 2021-ва година енергийното министерство има срок да изготви плана за справедлив преход към по-незамърсяващи околната среда източници

Десислава Микова от „Грийнпийс-България“ припомни, че Германия се отказва от въглища 2035-а година. Макар и неамбициозен, срокът дава предвидимост в сектора, казва Микова. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна